Merve Erten Eğitim Bursu 2023-2024 Dönemi Tamamlandı

Eğitimde Görme Engelliler Derneği, 2020 yılında vefat eden Yönetim Kurulu üyesi Avukat Merve Erten adına burs fonu oluşturmuş; Merve Erten Eğitim Bursu kapsamında burs hesabına verilen katkılar ve derneğin öz kaynakları kullanılarak 2021 - 2022 eğitim-öğretim yılında aylık 350 TL olmak üzere 5 öğrenciye 8 ay üzerinden toplamda 14000TL, 2022-2023 eğitim-öğretim yılındaysa 5 öğrenciye 500Tl üzerinden 20.000Tl burs ödemesi gerçekleştirilmişti.
2023 - 2024 dönemi Merve Erten Eğitim Bursu başvuruları için ise 2 Ekim 2023 tarihinde duyuruya çıkılarak bu eğitim öğretim döneminde de 5 öğrenciye aylık 800 TL tutarında olmak üzere 8 ay üstünden eğitim bursu verileceği açıklanmıştı. Ancak burs fonuna verilen katkılar neticesinde biri Hukuk Fakültesi öğrencisi olmak üzere bu yıl 6 öğrenciye aylık 800 TL burs verildi.
Burs başvurularına dair iş ve işlemleri dernek bünyesinde oluşturulan burs değerlendirme ekibi yürüttü. Burs değerlendirme ekibinin dernek yönetim kurulunun kendi içerisinden belirlediği bir üye, mali sekreter, eğitim öğretim sekreteri, Eğitim Komisyonu genel sorumlusu, Uzaktan Eğitim Akademisi Yürütme Kurulu koordinatörü ve Merve Erten'in ailesinden bir kişiden oluşması öngörülmüştü. Bu kapsamda burs değerlendirme ekibi Canan Çam YÜCEL, Demet Akkaya, Gökhan Çapanoğlu, Oğuzhan Al, Özlem ERTEN ve Şeyma BÜYÜKURVAY ŞATAY’dan oluştu.
Merve Erten Eğitim Bursu için başvurular 2 Ekim 2023 - 10 Kasım 2023 tarihlerinde alındı. Burs formuna toplam 48 başvuru yapıldı. Burs değerlendirme ekibi yaptığı ilk toplantıda birden fazla gönderilen formları, engel durumu, öğrenim düzeyi, not ortolaması gibi genel şartları gözeterek bir eleme yaptı. Daha sonra ekip bir önceki sene geliştirilen puanlama sistemini üzerinden geçti. Bu puanlamada, öğrencilerin KYK dışında burs alıp almadığı, KYK dışında bir kurumdan burs alıyorsa bursun tutarı, Öğrenim gördüğü sırada nerede kaldığı, anne ve babanın birliktelik durumu, anne ve babanın öğrenciye sağlayabildiği maddi imkanlar, ailenin kaldığı konut durumu, üniversitede okuyan kardeş sayısı ve diğer maddi imkanlar gibi kriterler değerlendirilerek bir sıralama belirlendi. Bu listede en yüksek puan alan 10 öğrenci mülakata çağrıldı. Mülakata gelen öğrencilerle görüşme gerçekleştirildi. Öğrencilerle yapılan 15 dakikalık mülakatlarda; aile evinde kaç kişi yaşadığı, ailenin gelir durumu, ailenin mal varlığı, öğrencinin ihtiyaçlarını nasıl karşıladığı, evde bakım ve 2022 engelli maaşı gibi gelirler, Eğitimde Görme Engelliler Derneği ve AV. Merve ERTEN’e dair fikirleri, Engellilik ve sivil topluma dair motivasyonu, öğrencisi olduğu bölüme ve geleceğe dair planları üzerinde görüşme yapıldı. Burs formuna gelen cevaplarla birlikte mülakat esnasında verilen cevapların tutarlılığı değerlendirildi ve gelir durumuna göre biri hukuk fakültesi öğrencisi olmak üzere 6 öğrenci burs almaya hak kazandı. Öğrencilerden burs için; kimlik fotokopisi, Sağlık kurulundan alınmış engellilik durumunu gösterir rapor veya engelli kimlik kartı, İkametgah belgesi, Öğrenci belgesi, 2023 - 2024 eğitim öğretim döneminde kayıt olanlar için ÖSYM sonuç belgesi, Ara sınıflarda öğrenim görenler için not döküm belgesi (transkript), aile bireylerinin gelir durumunu gösteren mali belgeler (hizmet dökümü, bordro vb.), Öğrenciye ait SGK hizmet dökümü, Adli sicil belgesi ve öğrenciler tarafından formda veya mülakatta beyan ettikleri diğer unsurları belgeleyici belgeler istendi. Sonuç olarak 6 örenci burs almaya hak kazandı. Öğrencilere, belgelerini teslim etmelerinin ardından 4 Ocak 2024 tarihinde 2023 kasım ve 2023 aralık aylarını kapsayan 2 aylık burs ödemeleri gerçekleştirilmiş, haziran ayına kadar da aylık periyotlarla diğer burs ödemeleri gerçekleştirildi. Toplamda 6 öğrenciye 8 ay üzerinden 38400 TL burs ödemesi yapıldı.
Burs fonu hakkında detaylı bilgi almak için bilgi@eged.org adresine mail atabilir, iletişim kurmak için https://www.eged.org/iletisim adresinde bulunan bilgileri kullanabilirsiniz.
Merve Erten Eğitim Bursu'na katkı sağlayan herkese teşekkür ediyoruz.
Kamuoyunun bilgisine sunulur...
Merve Erten'in 1. vefat yıl dönümünde hazırladığımız videoyu izlemek için tıklayın
Merve Erten hakkında daha detaylı bilgi için bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz.
Eğitimde Görme Engelliler Derneği Burs Yönergesi için tıklayın

kategori: 
İlgili Alanlar: