YSK internet sitesinin erişilebilirliği toplantısına katıldık

Eğitimde Görme Engelliler Derneği olarak; Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından engelli bireylere yönelik yapılan çalışmalar hakkında sivil toplum kuruluşlarının bilgilendirilmesi ve YSK internet sitesinin erişilebilirliğinin ele alınabilmesi için gerçekleştirilen toplantıya katıldık.
Toplantının açılışını yapan Seçmen Kütüğü Genel Müdürü Ayhan Okurer; Engelsiz Seçim Çalıştayı'ndan sonra yaptıkları çalışmalardan bahsederek; askı listelerinden "engelli" ibaresinin kaldırılması, kamu spotlarında işaret dili ve alt yazı seçeneğinin getirilmesi gibi düzenlemelere değindi. Ayrıca seçim kanunu hususunda bir taslak oluşturduklarını ve yakın zamanda bunu sivil toplum kuruluşlarının görüşlerine sunacaklarını belirtti. YSK internet sitesinin erişilebilirliği için ise Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile istişare halinde olduklarını ve sivil toplum kuruluşları olarak yapacağımız geribildirimlerin önemli olacağını vurguladı. Biz özellikle sorgu ekranında bulunan güvenlik kodu sorununa değinerek; sesli ya da metin tabanlı bir güvenlik sisteminin oluşturulması gerektiğini, bu olmadan görme engelli bir kişinin tam olarak YSK'nın sitesinden yararlanamayacağını dile getirdik. Ayrıca sitede az görenler ve diğer engel grupları için sorun olarak öne çıkan hususlar da detaylı bir şekilde aktarıldı. Diğer taraftan, muhtarlıklara yapılan engellilik beyanının online olarak yapılabilmesi için şartların araştırılması önemle vurgulandı.
Toplantıda bulunan az sayıda sivil toplum kuruluşu, ortak olarak; burada yer alan tüm derneklerin YSK'nın atacağı her adımda katkı sunmaya hazır olduğunu ve şu ana kadar atılan adımların gelecek için umut verdiğini ifade etti.
Eğitimde Görme Engelliler Derneği olarak; bundan sonraki süreçte konuya müdahil olmaya devam ederek, gelişmeler hakkında takipçilerimizi bilgilendirmeyi sürdüreceğimizi önemle belirtmek isteriz.
Fotoğraflar için tıklayın

kategori: