Hukuksal Girişimlerimiz

Eğitimde Görme Engelliler Derneği, hak temelli bakış açısından hareketle, başta eğitimde fırsat eşitsizliğine neden olabilecek uygulamalara son verilmesi olmak üzere; görme engelli bireylerin karşılaştığı tüm sorunların çözümü için mevzuatta gerekli değişikliklerin yapılması amacıyla kurum ve kuruluşlar nezdinde idari ve hukuki girişimlerde bulunmak, yetkililerle ihtiyaç duyulan görüşmeleri yapmak ve eğitim, erişim, sosyal, ekonomik, kültürel, mesleki hakların ihlali durumunda yargı yoluna gitmek gibi faaliyetlere önem vermektedir. Bu sayfada, derneğimizin hukuki girişimleri hakkında son gelişmeleri takip edebilirsiniz.

Üyelerimizden Zeynep Aybaş'ın hukuki kazanımı

Eğitimde Görme Engelliler Derneği üyelerinden Zeynep Aybaş, Dışişleri Bakanlığı'nın Aday Meslek Memurluğu Giriş Sınavı'na alınmamasına ilişkin yargı sürecinde önemli kazanımlar elde etti.
Aybaş'ın açıklaması ve konuyla ilgili EGED Cast kanalında yayınlanan podcast, haberimizin devamında.

2013 Engelli Öğretmen Atamasındaki Haksızlığa İlişkin Açtığımız Davada Yürütme Durdurma Kararı

Danıştay 2. Dairesi tarafından, Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü'nün atama duyurusunda yer alan, adaylardan herhangi bir kamu kurumunda çalışmadıklarına ilişkin beyanlarının alınacağı şeklindeki ibarenin oy birliğiyle, bu ibareyle tesis edilen düzenleyici işlem dayanak alınarak yapılan atama işleminin ise oy çokluğuyla yürütmesi durduruldu.

Sayfalar