ESHOT Genel Müdürlüğü ile görüştük

Eğitimde Görme Engelliler Derneği İzmir Temsilciliği, 9 Ekim 2019 tarihinde, İzmir’de hizmet veren belediye otobüslerinin (ESHOT) durak seslendirmesi ve ESHOT Mobil uygulamasının, görme engelli yolcular tarafından kullanımında ortaya çıkan sorunları belirtmek üzere ESHOT Genel Müdürü Erhan Bey ile makamında görüştü.
Bir saati aşan görüşmeye, Eğitimde Görme Engelliler Derneği adına İzmir Temsilcisi Ali Köse, Bilişim Komisyonu Üyesi Aykut Çağrı Turan ve Eğitim Komisyonu Üyesi Yasemin Tüney katıldı. ESHOT Genel Müdürlüğü adına ise, Genel Müdür Erhan Bey’in yanı sıra, Genel Müdür Yardımcıları Kader Sertpoyraz ve Turgay Akkaya ile Mobil uygulamadan sorumlu Nadir Demirsoy ve Hakan çalışkan katıldı.
İlk sözü alan Ali Köse, Eğitimde Görme Engelliler Derneği hakkında kısa bir sunum yaptı. Ardından Yasemin Tüney, belediye otobüslerinin durak seslendirmesinin olmadığını ve bu durumun görme engelli yolcuların seyahat özgürlüklerini kısıtladığını ifade etti. Daha sonra Aykut Çağrı Turan ise, ESHOT Mobil uygulamasının görme engelli yolcular tarafından kullanımında çeşitli sorunların olduğunu ifade ederek saptanan sorunlar ve bu sorunlara yönelik çözüm önerilerinin yer aldığı raporunu sundu.
ESHOT Genel Müdürü Erhan Bey, göreve yeni başladığını, bir stratejik plan hazırladıklarını, bu stratejik planda da durak seslendirmesinin yer aldığını, 6 aylık bir süreçte tüm şartname ve ihale süreçlerinin bitirilmesinin planlandığını ve en geç haziran 2020’de durak seslendirmesini tam anlamıyla devreye sokmak istediklerini vurguladı. Bu süreçte sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte hareket etmek istediklerini belirten ESHOT Genel Müdürü Erhan Bey, Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in de bu konuyla yakından ilgilendiğini ifade etti. ESHOT Mobil uygulaması hakkında söz alan Nadir Demirsoy, uygulamanın kullanımındaki sorunları saptamaya çalıştıklarını, ilk etapta uygulamada etiketlenmeyen düğmelerin etiketlenmiş halinin yer aldığı bir güncellemenin birkaç gün içinde yayınlanacağını ve ardından uygulamayı daha stabil hale getirmek için birlikte çalışmak istediklerini, ekim ayı sonunda gelinen noktayı tekrar değerlendirerek sürekli geri dönüşlerle uygulamayı daha erişilebilir yapmak istediklerini söyledi.
Görüşmenin sonunda ESHOT Genel Müdürü Erhan Bey, sorunların saptanması ve çözüm önerilerinin tespit edilmesi konusunda, gösterdikleri hassasiyetten dolayı Eğitimde Görme Engelliler Derneği İzmir Temsilciliği’ne teşekkür etti.

kategori: