Karadeniz Engelli Üniversite Öğrencileri çalıştayı gerçekleşti

Engelsiz Kampüs Mümkün Diyenler; bu kez Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı tarafından desteklenen, Orta Karadeniz Engelliler Derneği'nin başvuru sahibi olduğu, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Engelli Öğrenci Birimi, Samsun Engelliler Federasyonu ve Eğitimde Görme Engelliler Derneği paydaşlığında gerçekleşen Karadeniz Engelli Üniversite Öğrencileri Çalıştayı 8 – 10 Mart 2019 tarihinde Samsun’da yapıldı.

İşbirlikleriyle güçlüyüz

Orta Karadeniz Engelliler Derneği Genel Sekreteri ve Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Engelli Öğrenci Birimi temsilcisi Ahmet Tayfur Arslan: "Orta Karadeniz Engelliler Derneği olarak Karadeniz bölgesindeki Engelli Üniversite öğrencilerinin sorunlarını konuşacağımız bu etkinlik bizim için çok değerli. Samsun Engelliler Federasyonu'nun desteğiyle gerçekleştirmiş olduğumuz bu etkinlikle Karadeniz'deki engelli öğrencileri bir araya getirdik. Burda çoklu bir paydaşlık mevcut. bu gün hem öğrenci arkadaşlarımıza ev sahipliği yapıyor hem de ulusal paydaşlarımızın tecrübelerinden faydalanıyoruz." şeklinde açıklamada bulundu.

Ulusal projemizin yerele indirgenmesi ve farklı STK'ların benimsemesi heyecan verici

Eğitimde Görme Engelliler Derneği Başkanı Emre TAŞGIN, “ulusal olarak yürütmüş olduğumuz Engelli Üniversite Öğrencileri İnisiyatifi Projesi'nin yerele indirgenmiş olması ve bu insiyatif hareketinin başka sivil toplum kuruluşları tarafından benimseniyor olması bizi mutlu ediyor. Sabancı Vakfı hibe programları kapsamında 2014 – 2017 yılları arasında desteklenen ve eğitimde görme engelliler derneği olarak yürütmüş olduğumuz Engelli Üniversite Öğrencileri İnisiyatifi Projesi'nin sürdürülebilirliği bu şekilde sağlanabilir. Aralık ayında Samsun özelinde düzenlediğimiz ve bu defa Karadeniz bölgesini hedef kitle olarak belirlediğimiz bu etkinliğin, diğer bölgelerimizde de gerçekleşmesini temenni ediyorum" diyerek projenin geçmişi ve bugününe dair değerlendirmelerde bulundu.

katılımcılıktan düzenleyici ekibe

Eğitimde Görme Engelliler Derneği Edirne il temsilcisi Berkay Ömer ÜNAL, “2015 yılında ulusal olarak düzenlenen Engelli Üniversite Öğrencileri İnisiyatifi Projesi'ne bir katılımcı olarak gitmiştim. Bugün ise Karadeniz Engelli Üniversite öğrencileri çalıştayına deneyimlerimi paylaşmak ve süreci organize etmek için geliyorum. EGED Samsun il temsilciliği sayesinde kurmuş olduğumuz iş birliğinin sonucunu görmek ve bizden sonraki neslin de bu fikri benimsediğini hissetmek gurur verici” şeklinde konuştu.

Geçici değil kalıcı çözümler için

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Sosyal Hizmet Bölümü öğrencisi Sümeyye Nahırcı, “bizim için çok büyük bir tecrübe. Etkinliğin düzenlenmesi için topluluk olarak elimizden geleni yapıyoruz. Bu çalıştayın küçük bir demosunu Aralık ayında Samsun’da yapmıştık. Bu kez tüm karadeniz bölgesindeki arkadaşlarımıza ulaştık. Etkinliği düzenlerken ve etkinlik sırasında çok şey öğrendik. Toplumsal Haklar ve Araştırmalar Derneği Başkanı Süleyman Akbulut, Eğitimde Görme Engelliler Derneği Başkanı Emre Taşgın, Ahmet Tayfur Arslan, Berkay Ömer Ünal ve Oğuzhan Al ile Samsun Engelliler Federasyonu Başkanı Mehmet Akbulut’a katkıları için çok teşekkür ediyoruz.” Dedi.

Etkinlik Videoları

engelli üniversite öğrencileri insiyatifi Sunumu
EGED'in hikayesi

kategori: 
İlgili Alanlar: