Samsun Engelli Üniversite Öğrencileri İnsiyatifi KurulduEğitimde Görme Engelliler Derneği (EGED), Sabancı Vakfı Hibe programları kapsamında 2014 – 2017 yıllları arasında engelli üniversite öğrencilerinin karar alma mekanizmalarına tam ve etkin katılımı için ulusal düzeyde “Engelli Üniversite Öğrencileri İnsiyatifi Projesi”’ni gerçekleştirmişti. Ulusalda ve yerelde engelli üniversite öğrencilerinin karar alma mekanizmalarında yer alması için, kapasitelerini geliştiren ve bu kapasitelerini kullanmada destek olan EGED, yerelde bir engelli üniversite insiyatifi için Samsun’da engelli olan ve olmayan üniversite öğrencilerini bir araya getirdi.
Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Engelli Öğrenci Birimi, Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Sosyal Yaşamı Destekleme Öğrenci Topluluğu ve Samsun Engelliler Federasyonu iş birliğinde 8 – 9 Aralık 2019 tarihlerinde üniversite öğrencileri bir insiyatif oluşturabilmek için bir araya geldiler. Engellilik, ayrımcılık, savunuculuk, iletişim ve örgütlenme konularında bilgi alan öğrenciler bu bilgileri yapılan atölye çalışmalarıyla pekiştirdi.

Değişimden Değiştirmeye

Eğitimde Görme Engelliler Derneği üyesi ve Engelli üniversite öğrencileri insiyatifi projesi katılımcısı olan Türkçe öğretmeni Ali Köse; “bu benim için çok önemli bir çalışma. Ulusal düzeyde gerçekleşen engelli üniversite öğrencileri insiyatifi projesinde katılımcıyken bu gün burada eğitim veren kişiler arasındayım. O projede öğrendiklerimi ve tejrübelerimi bu gün burada arkadaşlarımla paylaşıyorum.” şeklinde görüşlerini dile getirdi. Köse, konuşmasının devamında “eminimki buradaki arkadaşlarım da burada öğrendikleriyle üniversitelerini ve şehrini değiştirecek, daha sonra da kendilerinden sonra gelen arkadaşları değişimin bir parçası yapacak” diyerek çalışmanın önemini anlattı.

İşbirliği ve birliktelik

Eğitimde Görme Engelliler Derneği Samsun il temsilcisi ve engelli üniversite öğrencileri insiyatifi projesi katılımcısı olan Ahmet Tayfur ARSLAN; “ben dört yıl önce bir proje katılımcısıyken bu gün burada yerelde bir engelli üniversite öğrenci insiyatifi oluşturmak için organizasyon düzenleyen bir konuma geldim. Bu durumda engelli üniversite öğrencileri insiyatifi projesinin katkısı büyük.” diyerek projenin kendisine kattıklarından bahsetti. Açıklamasının devamında bu etkinliğin gerçekleştirilmesinde emeği geçen kurumlara atıfta bulunan Arslan; “burada yerel kaynakların kullanımıyla güzel bir iş çıkabileceğini görmüş oluyoruz. Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Engelli Öğrenci Birimi, Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Sosyal Yaşamı Destekleme Öğrenci Topluluğu ve Samsun Engelliler Federasyonu bu insiyatifin kurulması için güçlerini birleştirdi.” şeklinde konuştu.

Topluluktan daha fazlası

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Sosyal Yaşamı Destekleme Öğrenci Topluluğu Başkanı olan Sosyal Hizmet bölümü öğrencisi Muhammet Dikal; “bir topluluk olarak bu etkinliğin düzenlenmesine katkı vermekten çok mutluyuz. katılımcı olarak çok şey öğrendiğimiz bu etkinliğin düzenlenmesi sürecinde de etkin olarak bulunduk ve bunun da bize öğrettikleri oldu." dedi. “bir öğrenci topluluğunun bu etkinliği düzenlemeye gücü yetmeyebilirdi. Ancak bir çok gücün birleşmesiyle insiyatifin kurulmasında bizim de payımız oldu.” şeklinde konuşmasını sürdüren Dikal, topluluğun bu etkinlikten çok şey öğrendiğini vurguladı.

Etkinlik Videoları

Samsun engelli üniversite öğrencileri insiyatifi

Samsun Engelli Üniversite Öğrencileri İnsiyatifi Kampüsünü Hayal Et

Samsun engelli üniversite öğrencileri insiyatifi mutfak ekibi

kategori: 
İlgili Alanlar: 
Fotoğraflar: 
Emre Taşgın konuşma yaparken
Merve Erten konuşma yaparken