Geçmiş Etkinliklerimiz

Her yıl yeni eğitim-öğretim yılının başlamasıyla birlikte, temsilciliklerimizin bulunduğu illerdeki görme engelli öğrenci ve öğretmenlerle bir araya gelerek o ilde düzenlenecek etkinliklerin planını yapmak ve üniversiteyi yeni kazanan öğrencilerle tanışmak amacıyla “Yeni Eğitim-Öğretim Yılı Başlangıç Etkinliği” adı altında toplantılar düzenledik. Bu toplantılar 2010-2011 ve 2011-2012 eğitim-öğretim dönemlerinde Ankara, İstanbul ve İzmir illerinde gerçekleştirilmiştir.

*

3 Aralık 2012 tarihinde engelli öğretmen adaylarının Milli Eğitim Bakanlığı tarafından çeşitli ön yargılar belirtilmek suretiyle atanmalarına engel olunmasına tepki olarak Mithatpaşa Köprüsü’nde buluşarak Milli Eğitim Bakanlığı’na yürüyüş gerçekleştirdik ve bakanlık önünde basın açıklamamızı okuduk. Bu yürüyüş yazılı ve görsel basının oldukça ilgisini çekti.

*

18 Aralık 2010 tarihinde Bilkent Üniversitesi’nde düzenlediğimiz Engelsiz Üniversiteler Buluşması’na farklı üniversitelerden öğrenciler katılmış ve Engelsiz Üniversite Çalıştayı’nda sunulan bildirimizde değinilecek konular bu toplantıda belirlenmişti.

*

2. Yıl etkinliklerimiz çerçevesinde düzenlenen etkinliğimizde platformumuzun dünü, bugünü ve yarını adlı forum gerçekleştirildi.

*

Okuma alışkanlığının teşvik edilmesi, görme engelli bireylerin toplumdaki algılanış biçimlerinin değiştirilmesi ve “okumak için engel yok” mesajının verilmesi için gerçekleştirilen okuma etkinliklerimiz Ankara, İstanbul ve İzmir’de gerçekleştirilmiştir. Bu etkinliğe gören kişiler düz yazılı kitaplarla, görme engelli bireyler kabartma (Braille) alfabesiyle basılmış kitaplarla katılmışlardır.

*

Platformumuzun kuruluşunun 3. yılı dolayısıyla Ankara Mogan Gölü Parkı’nda düzenlemiş olduğumuz pikniğimize yaklaşık 50 kişi katılmıştır. Katılımcılar arasında şehir dışından birçok üyemiz de bulunmaktadır.

kategori: