27. Aylık online değerlendirme toplantısı: Engellilik, medya, ötekileştirme

Etkinlik: 27. Aylık online değerlendirme toplantısı: Engellilik, medya, ötekileştirme
Tarih: 27 Kasım 2018 salı, 20.00
Yer: EGED Uzaktan Eğitim Akademisi, Aylık değerlendirme toplantıları kanalı
Host adresi: eged.org
Kullanıcı adı: eged
Şifre: eged
Düzenleyen: EGED - İletişim, Etkinlik ve Farkındalık Komisyonu
Not: TeamTalk kullanıcı hesabı toplantı günü açılacaktır.

Toplantı hakkında

EGED, üye ve takipçileriyle gündem belirlemeye ve konuklarıyla ele aldığı konuyu derinlemesine incelemeye devam ediyor!
Birçoğumuz; medyada engellilik üzerine çıkan haberlerde ve dizi- film gibi büyük kesimlere hitap eden yapıtlarda engellilik üzerine kullanılan dil konusunda rahatsızlık duyuyoruz. Zira bu dil, engelli bireyi ya acınacak konuma düşürüyor; ya da onun başarılarını olağanüstü bir şekle getirerek kişiyi kahramanlaştırıyor. İşte; bundan hareketle, 27. aylık değerlendirme toplantımızda, İstanbul Üniversitesi- Engellilik Araştırmaları Yüksek lisans Programı öğrencilerinin katkılarıyla “Engellilik, medya, ötekileştirme" temasını işleyecek; yazılı ve görsel medyada engelli bireyler hakkında kullanılan ötekileştirişi söylemleri ele alacağız.
İlk konuğumuz Nilay Vardar, epey tanıdık gelecek sizlere. EGED'in gündeme getirdiği birçok konunun medyaya yansımasında Nilay Vardar'ın kullandığı hak temelli yaklaşımı esas alan haber dilinin emeği büyük. Vardar, toplantımızda, medyadaki Ötekileştirişi söylemlere genel olarak değinecek. Ardından Oytun Gürbüz, seçtiği bazı filmlerdeki bulguları göz önünde tutarak bir değerlendirme yapacak. Canan Çam Yücel ise 3 Aralık Dünya Engelliler Gününe dair incelediği televizyon haberlerinin içeriğinden bahsedecek.
Toplantının ikinci bölümünde serbest kürsü formatına geçecek; katılımcıların soru ve katkılarıyla içeriğimizi zenginleştireceğiz.
27 Kasım salı akşamı, 20.00'de, EGED - Uzaktan Eğitim Akademisi TeamTalk sunucularında gerçekleşecek toplantımıza, konuya ilgi duyan veya katkı sağlamak isteyen herkes davetlidir!

Kanala erişim bilgileri

Aylık değerlendirme toplantılarımız, EGED – Uzaktan Eğitim Akademisi sunucuları üzerinde yapılmaktadır. Toplantılarımıza katılım için özel olarak oluşturulmuş kullanıcı bilgileriyle kanala erişim sağlayabilirsiniz.
Bunun için işletim sisteminize uygun olarak indirdiğiniz programda "bağlan" bölümüne gelinerek aşağıdaki bilgiler girilmelidir:

host adresi: eged.org
TCP bağlantı noktası: 10333 (Genellikle standart olarak bu şekilde ayarlıdır)
UDP bağlantı noktası: 10333 (Genellikle standart olarak bu şekilde ayarlıdır)
Kullanıcı adı: eged
Şifre: eged
Kanal: Aylık değerlendirme toplantıları

TeamTalk yazılımı Windows, Mac, iOS ve Android işletim sistemlerinde kullanılabilmektedir.
TeamTalk yazılımını bilgisayarınıza ya da telefonunuza indirmek ve kanala erişim hakkında detaylı bilgi için tıklayınız