23. Aylık online değerlendirme toplantısı, noterlerde karşılaşılan imza sorununun çözümüne yönelik atılması gereken adımlar

Etkinlik: 23. Aylık online değerlendirme toplantısı, noterlerde karşılaşılan imza sorununun çözümüne yönelik atılması gereken adımlar
Tarih: 27 Şubat 2018 salı, 21.00
Yer: Engelsiz Erişim TeamTalk sunucusu, Aylık değerlendirme toplantıları kanalı
Host adresi: egitim.engelsizerisim.com
Kullanıcı adı: eged
Şifre: eged
Düzenleyen: EGED - İletişim, Etkinlik ve Farkındalık Komisyonu

Hakkında

Noterlerdeki görmeyen bireylere yönelik şahitle imza atma uygulaması, uzun yıllardır kanayan bir yara olarak karşımızda duruyor. Ülkemizin çeşitli şehirlerinde yaşayan birçok görmeyen birey, noterlerde iki şahit göstermeden imzasının geçerli olmadığı bilgisini iletiyor. Eğitimde Görme Engelliler Derneği ve Engelsiz Erişim Derneği olarak düzenlediğimiz Noterlerde görmeyenlerin karşılaştığı sorunlara yönelik anket çalışması sonuçları da bu bilgileri doğruluyor. Ankete 240 noter başvurusuna dair deneyim bildiriminde bulunulurken; katılımcıların %63'ü noter işlemini iki şahit göstererek gerçekleştirmek zorunda kaldığını ifade ediyor. Üstelik bu kişiler, %53 oranında şahit olmadan işlem yapmak istediklerini belirtmelerine rağmen, taleplerinin kabul görmediğini söylüyor. Geçmişte çeşitli dönemlerde konuyla ilgili birtakım girişimler olmuşsa da, sorun tamamıyla ortadan kalkmış değil ve halen çözülmeyi bekliyor.

Yakın zamanda, derneğimizin de içerisinde bulunduğu bazı sivil toplum kuruluşları tarafından Noterler Birliği ile temas kurularak konu yeniden gündeme taşındı. Gelinen noktada, Noterler Birliği ile engelliler alanında faaliyet yürüten STK'lar arasında ortak bir zeminde buluşma arayışı devam ediyor. Bu süreçte en erişilebilir, kapsayıcı ve kullanışlı yöntemin bulunması için sivil toplum kuruluşlarının çeşitli önerileri de ele alınıyor.

EGED - İletişim, Etkinlik ve Farkındalık Komisyonu olarak düzenleyeceğimiz 23. aylık online değerlendirme toplantımızda, konuya müdahil olan STK'ların da katılımıyla, noterlerde karşılaşılan imza sorununun çözümüne yönelik atılabilecek adımları ve bu süreçte ortaya çıkan farklı önerileri değerlendireceğiz.

Toplantının 1. bölümünde, katılımcı STK'lar, sırayla konuyla ilgili görüş ve çözüm önerilerini dile getirecek. Avukat arkadaşlarımız ise konuyu hukuki zeminde değerlendirecek. İkinci bölümde ise tüm katılımcıların katkılarıyla bundan sonra izlenmesi gereken rotaya dair katkılar alınacak.

Toplantıya katılacağı kesinleşen STK'lar: Türkiye Körler Federasyonu, Görme Engelliler Federasyonu, Engelsiz Erişim Derneği, Anadolu Engelliler Birliği Derneği. Görüş ve katkılarıyla katılımcı olarak toplantıya dahil olmak isteyen diğer STK'lar, iletisim@egitimdegormeengelliler.org e-posta adresi veya 05062612961 nolu telefon aracılığıyla derneğimizle iletişim kurabilirler.

Toplantımıza başta sivil toplum kuruluşlarımızın temsilcileri ve avukat arkadaşlar olmak üzere, konuya dair katkı sunmak isteyen tüm kesimleri davet ediyoruz.

Kanala erişim bilgileri

Aylık değerlendirme toplantılarımız, Engelsiz Erişim TeamTalk sunucularında yapılmaktadır. Toplantılarımıza katılım için özel olarak oluşturulmuş kullanıcı bilgileriyle kanala erişim sağlayabilirsiniz.
Bunun için işletim sisteminize uygun olarak indirdiğiniz programda "bağlan" bölümüne gelinerek aşağıdaki bilgiler girilmelidir:
host adresi: egitim.engelsizerisim.com
TCP bağlantı noktası: 10333
UDP bağlantı noktası: 10333
Kullanıcı adı: eged
Şifre: eged
Kanal: Aylık değerlendirme toplantıları
TeamTalk yazılımı Windows, Mac, iOS ve Android işletim sistemlerinde kullanılabilmektedir.
TeamTalk yazılımını bilgisayarınıza ya da telefonunuza indirmek ve kanala erişim hakkında detaylı bilgi için tıklayınız