22. Aylık online değerlendirme toplantısı, Her Yerde Braille Kampanyasını birlikte geliştirelim

Etkinlik: 22. Aylık online değerlendirme toplantısı, Her Yerde Braille Kampanyasını birlikte geliştirelim
Tarih: 31 Ocak 2018 çarşamba, 20.30
Yer: Engelsiz Erişim TeamTalk sunucusu, Aylık değerlendirme toplantıları kanalı
Host adresi: egitim.engelsizerisim.com
Kullanıcı adı: eged
Şifre: eged
Düzenleyen: EGED - İletişim, Etkinlik ve Farkındalık Komisyonu

Hakkında

Braille alfabesi, en genel şekliyle biz görmeyen bireylerin okuyup yazma işlemini yapabilmesini sağlayan, 6 nokta esasına dayalı bir sistem. 200 Yıla yakın bir süredir gelişimini sürdüren Braille; bilgiye erişimin kapılarını açan, alfabe kavramını somutlaştırmamızı sağlayan, eğitimde, istihdamda, sanatta, günlük yaşamda, kısacası hayatın her alanında daha üretken bireyler olmamızın dayanağı olan ve bizleri özgürleştirendir.
Günümüzde, Braille alfabesinin kullanışlı olmadığını söyleyenler ile Braille alfabesinin gelişen teknoloji sayesinde bir devrim geçirdiğini ifade edenlerin karşılıklı fikirlerini takip ediyoruz. Bizler de, Braille alfabesine gelecekte en az şimdiki kadar ilgi gösterileceğine inanıyoruz.
Geçtiğimiz yıl gerçekleştirdiğimiz Hayatımız Braille konulu 11. aylık değerlendirme toplantımızda, Braille alfabesinin yaygınlaşması adına EGED olarak bir çalışma yürütülmesine ve bu maksatla bir ekip kurulmasına karar verilmişti. EGED- İletişim, Etkinlik ve Farkındalık Komisyonu, bu toplantıda alınan kararın nasıl uygulanabileceği üzerine kendi içerisinde bir beyin fırtınası yaptı ve nihayetinde 2017 yılının son günlerinde Her Yerde Braille sloganıyla bir kampanya başlattı. Ayrıca bu amaçla www.brailletr.org adresinde hizmet veren bir internet sitesi kuruldu.
Komisyonumuz, bahsi geçen toplantının devamı olarak da nitelendirilebilecek olan 2018 yılının ilk aylık değerlendirme toplantısının konusunu "Her Yerde Braille" olarak belirledi.
Toplantıda ilk olarak başlatılan kampanyanın amaçları ve ulaşılmak istenen hedefler hakkında bilgi verilecek. Ardından Braille alfabesinin yaygınlaştırılması için düzenlenebilecek farkındalık etkinlikleri, online çalışmalar, ihtiyaç duyulan eğitimlerin planlanması ve Braille teknolojilere erişim hususunda kampanya dahilinde neler yapılabileceği üzerine katılımcılar görüşlerini ifade edecekler. Toplantıda ortaya çıkan fikirler, kampanyanın kısa, orta ve uzun vadeli hedeflerinin belirlenmesinde son derece önemli bir yere sahip olacak.
31 Ocak çarşamba akşamı, 20.30'da, Engelsiz Erişim TeamTalk sunucularında gerçekleşecek olan 22. aylık online değerlendirme toplantımıza, kampanya faaliyetlerinin yönetilmesinde ve uygulanmasında söz sahibi olmak isteyen herkesi bekliyoruz!

Kanala erişim bilgileri

Aylık değerlendirme toplantılarımız, Engelsiz Erişim TeamTalk sunucularında yapılmaktadır. Toplantılarımıza katılım için özel olarak oluşturulmuş kullanıcı bilgileriyle kanala erişim sağlayabilirsiniz.
Bunun için işletim sisteminize uygun olarak indirdiğiniz programda "bağlan" bölümüne gelinerek aşağıdaki bilgiler girilmelidir:
host adresi: egitim.engelsizerisim.com
TCP bağlantı noktası: 10333
UDP bağlantı noktası: 10333
Kullanıcı adı: eged
Şifre: eged
Kanal: Aylık değerlendirme toplantıları
TeamTalk yazılımı Windows, Mac, iOS ve Android işletim sistemlerinde kullanılabilmektedir.
TeamTalk yazılımını bilgisayarınıza ya da telefonunuza indirmek ve kanala erişim hakkında detaylı bilgi için tıklayınız