İnternet Uygulamalarımız

E-posta Grubumuz: Oluşumumuzun temeli internet uygulamalarına dayanmaktadır. Teknolojinin hızla gelişmesine bağlı olarak internetin farklı yerlerde yaşayan kitleleri bir araya getirmek için önemli bir araç olmasıyla birlikte, bilgisayar ve interneti etkin biçimde kullanan görme engelli bireylerin de bu yolla örgütlenmesi sağlanmış, 16 Haziran 2009 tarihinde bir e-posta grubu oluşturularak çeşitli platformlarda tanıtımı yapılmış, görsel, işitsel ve yazılı basınla sürekli iletişim halinde bulunularak daha geniş kitlelere ulaşılması amaçlanmış ve zamanla bu hedef gerçekleştirilmiştir. E-posta grubumuzda, kurulduğu günden itibaren her kademeden öğrenci, öğretmen ve çeşitli meslek grubundan kişiler, eğitim ve görme engelliler ekseninde fikir ve bilgi alışverişinde bulunmakta, görme engelliler ve eğitim dünyasına ilişkin son gelişmeleri paylaşmakta, ders materyallerine erişim konusunda birbirlerine yol göstermektedirler. Bunun yan ısıra görme engelli çocuğu olan aileler, görme engelliler eğitimi üzerine akademik araştırma yapan kişiler ve bu alanda faaliyet göstermek isteyen gönüllü kişiler de grubumuza üye olarak değinilen konularda bilgi sahibi olmuş ve sorularına cevap bulmuşlardır. Eğitimde Görme Engelliler Derneği’nin çıkış noktasını oluşturan bu platformda şu an itibariyle yaklaşık 550 üyemiz bulunmaktadır.

Web Sitemiz: Görme Engelli Öğrenciler Platformu web sitesi, kurulduğu günden itibaren görme engelliler ve eğitim dünyasına ilişkin en son haberleri bünyesinde barındırarak bu alanda bir haber portali, görme engelli bireylerin eğitim hayatında kullanabileceği dosyaları bulundurarak dosya merkezi, görme engelli bireylerin eğitimine yönelik internette yayınlanan videoları derleyerek video portali, görme engelliler eğitimi üzerine yayınlanan doküman ve makaleleri bünyesinde barındırarak bilgi bankası vazifesi görmektedir. www.gormeengelliogrenciler.com adresi üzerinden yayın yapmakta olan web sitemiz geniş bir kitle tarafından takip edilmektedir. Üyeler arası iletişimi artıracak çeşitli uygulamaların da yer aldığı web sitemizde şu anda 215 üyemiz kayıtlıdır.

Radyomuz: Görme engelli öğrenci ve öğretmenlerin bilgi düzeylerinin yükseltilmesi amacıyla eğitim-öğretim hayatında kullanabilecekleri teknolojik materyallerin tanıtımı, tartışma programları, genel kültür yayınları ve eğitici ses kayıtlarından oluşan bir akışla internet üzerinden yayın yapan radyomuz, hedef kitlemiz tarafından ilgi ile takip edilmektedir. Şu ana kadar http://radyo.gormeengelliogrenciler.com adresi üzerinden yayın yapmakta olan radyomuz, derneğimizin kurulmasıyla birlikte yeni yayın dönemine girecek ve Eğitimde Görme Engelliler Radyosu adını alarak www.egitimdegormeengelliler.org/radyo internet adresinden dinlenebilecektir.

Sosyal Medya Ağları: Sosyal medya kavramının gün geçtikçe önemli bir yere sahip olduğunun bilinciyle hareket ederek Facebook ve Twitter sayfalarını oluşturan platformumuz, bu sayfalarda görme engelliler ve eğitim dünyasına ilişkin son haberler ve gerçekleştirdiğimiz etkinliklere ait duyuru ve bilgiler takipçilerimizle paylaşılmaktadır.

Online Sesli Toplantılar: Bizler, aldığımız tüm kararlarımızı demokratik biçimde, üyelerimizin katılımıyla aldık. Belirlenen konular üzerinde gerçekleştirdiğimiz online toplantılarımıza üyelerimiz TeamTalk adlı sesli konferans yazılımı aracılığıyla katılmakta ve platformumuzun yol haritasını belirlemektedirler. Toplantılarımızda alınan her türlü kararı mümkün olan en kısa zamanda uygulamaya çabalayan platformumuz, en son gerçekleştirilen toplantısında alınan karar doğrultusunda yoluna Eğitimde Görme Engelliler Derneği adıyla bir dernek çatısı altında devam edecektir.

kategori: