Her Yerde Braille kampanyası başladı!

Eğitimde Görme Engelliler Derneği (EGED), görmeyen bireylerin kullandığı Braille (kabartma) yazıyı yaygınlaştırmak ve kamuoyunda bu yazı sistemi hakkında farkındalık yaratmak amaçlarıyla "Her Yerde Braille" kampanyasını başlattı. Kampanya için www.brailletr.org adında bir internet sitesi kurulurken, ilk yerel etkinlik Samsun'da yapıldı.

Görme engelli bireylerin okuyup yazmasını sağlayan ve Louis Braille tarafından geliştirilen Braille alfabesini yaygınlaştırmak amacıyla, Eğitimde Görme Engelliler Derneği tarafından "Her Yerde Braille" sloganıyla bir kampanya başlatıldı. Kampanya için kurulan www.brailletr.org internet sitesinde Braille yazıya dair bilgilendirici içeriklere ve etkinliklere yer verilirken, dernek ilk yerel etkinlikleri Samsun'da, Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde ve İbrahim Tanrıverdi Sosyal Bilimler Lisesi'nde gerçekleştirdi. Bu etkinliklerde kurulan Braille standlarında öğrencilere Braille ürünlerle ilgili bilgiler verilirken, bu anlar sosyal medyadan canlı olarak yayınlandı.

Kampanya yöneticisi Oğuzhan Al, "Braille, yani bilinen ismiyle kabartma yazı, görmeyen bireyler için bir simge olmanın ötesinde, harflerin somutlaşmış hali. Yani bu noktalara dokunarak harfleri kafamızda canlandırabiliyoruz ve doğrudan etken olduğumuz bir okuma eylemini gerçekleştirebiliyoruz. Braille, günümüzde teknolojiye paralel olarak devrim geçiriyor. Artık metin formatlı belgeleri Braille noktalarla hissetmemizi sağlayan kabartma ekran teknolojisi oldukça gelişiyor. Dolayısıyla bizler; Braille alfabesinin eğitimde, işyerinde, sokakta, seyahatte, restoranda, toplantılarda, kısaca günlük yaşamda görmeyen bireyleri özgürleştirdiğine ve eşit vatandaşlar haline getirdiğine inanıyoruz. Bu nedenle de "Her Yerde Braille" diyor, bu kampanyayı başlatıyoruz" sözleriyle kampanyanın amaçlarını özetledi.

Kampanya dahilinde ne gibi etkinlikler planladıklarını da aktaran Al, sözlerinin devamında şunları dile getirdi:
"Her Yerde Braille kampanyası dahilinde; Braille alfabesinin görmeyenler arasında yaygınlaşmasına ve kamuoyunda bu yazının öneminin farkında olunmasına yönelik faaliyetler gerçekleştirecek, gerek görmeyen, gerekse gören bireylerin Braille alfabesine yönelik eğitimler almalarını sağlayacak, Braille teknolojisinin ülkemizde kullanım alanlarının artması için ilgili kurumlar nezdinde taleplerde bulunacak, Braille alfabesinin kullanımıyla ilgili örnekleri ve iyi uygulamaları paylaşacak, gelişen Braille teknolojisi hakkında internet sitemizde ve diğer mecralarda bilgilendirici çalışmalar yapacağız. Yani Her Yerde Braille, birden fazla faaliyeti zamana yayarak gerçekleştirmeye dayanan, sürdürülebilir bir kampanya olacak".
Al son olarak; "Braille yazının yaygınlaşmasına destek vermek isteyen tüm kişi ve kurumları kampanyamıza dahil olmaya davet ediyoruz. Kampanyaya nasıl katılım sağlanabileceğini www.brailletr.org internet sitemizde anlattık" diyerek kamuoyunu kampanyaya destek olmaya çağırdı.

kategori: 
İlgili Alanlar: 
Fotoğraflar: 
Logo elips şeklinin içinde mavi, beyaz ve yeşil renklerde yazı ve Braille alfabeden oluşmaktadır. Elipsin fonu mavi olup çizgileri, yeşil ince çizgi ile başlayıp kalınlaşır ve tekrar incelerek biter. Elips şeklinin sol üstünde altı çizili, beyaz renkte ve Braille alfabesi ile, altında ise Latin alfabesi ile yeşil renkte “Braille” yazmakta. Devamında beyaz büyük harflerle “TR”, yeşil küçük harfler ile “.org” yazısı ile “brailletr.org” yazmakta. Alt kısımda ise beyaz yazı ile “Her Yerde Braille” yazmakta.