21. Aylık online değerlendirme toplantısı, Engellilere yönelik çalışan STK'ların yardım toplama kampanyalarında dikkat etmesi gerekenler

Etkinlik: 21. Aylık online değerlendirme toplantısı, Engellilere yönelik çalışan STK'ların yardım toplama kampanyalarında dikkat etmesi gerekenler
Tarih: 28 Aralık 2017 Perşembe, 20.00
Yer: Engelsiz Erişim Derneği TeamTalk sunucusu, Aylık değerlendirme toplantıları kanalı
Host adresi: egitim.engelsizerisim.com
Kullanıcı adı: eged
Şifre: eged
Düzenleyen: EGED - İletişim, Etkinlik ve Farkındalık Komisyonu

Hakkında

Engelliler alanında faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları, diğer sivil toplum kuruluşları gibi, amaçlarını gerçekleştirebilmek maksadıyla ihtiyaç duydukları mali kaynağı elde etmek için bağış kabul etmektedir. Ancak toplumun dezavantajlı kesimleri arasında olan engelli bireylerin, engellilik durumlarını suistimal ederek yardım toplama faaliyetleri gerçekleştiren yapılar bulunmaktadır. Bu yapılar örneğin "engelliler yararına" ifadelerini kullanarak gazete ve dergi satışları yapmakta, başta okullar olmak üzere çeşitli kamu kurumlarına giderek içi boş zarf dağıtma ya da çeşitli objeler satma yoluna gitmektedir. Özellikle okullarda yapılan bu gibi yardım toplama faaliyetleri öğrencilerin engelli bireylere yönelik tutumlarını olumsuz yönde etkilemektedir. Ayrıca kamuoyunda engelliler alanında faaliyet gösteren STK'ların konumu da bu üsluptan zarar görmektedir.
Sivil toplum kuruluşları; dünyanın her yerinde üye aidatları, gönüllü bağışları, iktisadi işletme ve proje gelirleri gibi yöntemlerle gelir elde etmektedir. Ne var ki bu noktada özellikle gerçekleştirilecek yardım toplama ve bağış kampanyalarında kullanılacak anlatım dilinine dikkat edilmesi önem arz etmektedir.
EGED - İletişim, Etkinlik ve Farkındalık Komisyonu olarak; engelliler alanında çalışan sivil toplum kuruluşlarının yardım toplama ve bağış kampanyalarında dikkat etmesi gereken hususları tartışmak ve ortaya çıkan çözüm önerilerinin nasıl uygulanabileceği üzerine bir eylem planı oluşturmak istiyoruz. Bu nedenle, 21. aylık online değerlendirme toplantımızın konusunu "Engellilere yönelik çalışan STK'ların yardım toplama kampanyalarında dikkat etmesi gerekenler" olarak belirledik.
Toplantıda şu sorulara yanıt arayacağız:
*"Engelliler yararına" denilerek kamu kurumlarında gerçekleştirilen yardım toplama faaliyetlerinin yasal dayanağı nedir?
*Bu gibi faaliyetlerin ne gibi etkileri bulunmaktadır?
*Engelliler alanında çalışan sivil toplum kuruluşları, gerçekleştirecekleri faaliyetler için ihtiyaç duydukları geliri temin etmek maksadıyla düzenleyecekleri bağış ve yardım kampanyalarında nelere dikkat etmelidir?
*Engelliliğin istismarıyla mücadele etmek için nasıl bir eylem planına ihtiyaç vardır?

Konuyla ilgili görüş ve katkı sunmak isteyen herkesi, 28 Aralık 2017 perşembe akşamı, 20.00'de, Engelsiz Erişim Derneği TeamTalk sunucularında bulunan "Aylık Değerlendirme Toplantıları" kanalında gerçekleşecek toplantımıza bekliyoruz.

Kanala erişim bilgileri

Aylık değerlendirme toplantılarımız, Engelsiz Erişim Derneği sunucularında yapılmaktadır. Toplantılarımıza katılım için özel olarak oluşturulmuş kullanıcı bilgileriyle kanala erişim sağlayabilirsiniz.
Bunun için işletim sisteminize uygun olarak indirdiğiniz programda "bağlan" bölümüne gelinerek aşağıdaki bilgiler girilmelidir:
host adresi: egitim.engelsizerisim.com
TCP bağlantı noktası: 10333
UDP bağlantı noktası: 10333
Kullanıcı adı: eged
Şifre: eged
Kanal: Aylık değerlendirme toplantıları
TeamTalk yazılımı Windows, Mac, iOS ve Android işletim sistemlerinde kullanılabilmektedir.
TeamTalk yazılımını bilgisayarınıza ya da telefonunuza indirmek ve kanala erişim hakkında detaylı bilgi için tıklayınız