MEB - Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı internet siteleri, sesli güvenlik kodlarına kavuşuyor

Bilindiği üzere, Eğitimde Görme Engelliler Derneği olarak Milli Eğitim Bakanlığı - Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı'na Bakanlığa bağlı internet sitelerinde karşılaşılan güvenlik kodlarına sesli kod alternatifinin eklenmesi hususunda idari başvuruda bulunmuş ve ilgili Daire Başkanı ile görüşmüştük.
(bkz: MEB - Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı ile görüştük)
(bkz: MEB - Bilgi İşlem Dairesi bünyesindeki internet sayfalarında bulunan güvenlik kodlarına erişim hakkında idari başvuruda bulunduk)
Bu girişimlerde sözü edilen sorunun yaşandığı sitelere bazı örnekler vererek sesli kod alternatifinin tüm sitelerde bir standart olmasını önermiştik. Ayrıca, derneğimize E-Okul giriş ekranında bulunan sesli kod alternatifinin anlaşılmasında güçlük yaşandığı, buna karşılık MEBBİS modüllerinde kullanılan sesli kod alternatifinin daha anlaşılır ve farklı internet tarayıcılarıyla daha uyumlu olduğuna dair geribildirimler ulaştığını ifade etmiştik. Görüşmeden yaklaşık iki hafta sonra yapılan incelemelerde, örnek verdiğimiz sitelerden Açık Öğretim Lisesi ve Mesleki Açık Öğretim Lisesi kullanıcı giriş ekranı'nda sorun giderildi. Ayrıca E-Okul ekranında kullanılan sesli güvenlik kodu alternatifi MEBBİS modülleriyle aynı hale getirildi. Böylelikle E-Okul internet sitesi birçok internet tarayıcısıyla uyumlu çalışıyor. Daha önce yaptığımız idari başvuru sonucunda da MEB - Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı e-posta gönderme ekranı ve Alo 147 kullanıcı giriş ekranı'nda sesli güvenlik kodu alternatifine yer verilmişti.
Ayrıca artık E-Okul ile MEBBİS ekranlarındaki sesli güvenlik kodu aynı sistemi kullanıyor. Yani E-Okul ekranındaki sesli güvenlik kodu alanına tüm tarayıcılarla erişim sağlanabiliyor.
Dernek olarak Milli Eğitim Bakanlığına bağlı internet siteleri ve mobil uygulamalarının erişilebilirliği hususunda girişimlerde bulunmaya devam edeceğiz.

kategori: