13. Aylık online değerlendirme toplantısı, Görme engellilere hizmet veren kütüphanelerin bugünü ve yarını

Etkinlik: 13. Aylık online değerlendirme toplantısı, Görme engellilere hizmet veren kütüphanelerin bugünü ve yarını
Tarih: 30 Mart 2017 Perşembe, 20.30
Yer: Akdeniz Üniversitesi TeamTalk sunucusu, Aylık değerlendirme toplantısı kanalı
Host adresi: eob.akdeniz.edu.tr
Kullanıcı adı: eged
Şifre: eged
Düzenleyen: EGED - İletişim, Etkinlik ve Farkındalık Komisyonu

Hakkında

Ülkemizde teknolojinin gelişimiyle birlikte görme engelli bireylerin bilgiye erişim imkânı da arttı. Eskiden kaset ortamında ve sınırlı sayıdaki Braille kaynağa erişebiliyorken, bugün bunların arasına metin formatında, ekran okuyucu yazılımlar yoluyla okuyabileceğimiz kitaplar da eklendi. Üstelik geçmişe göre daha fazla Braille kaynağımız ve insan sesiyle okunmuş kitabımız da var. Bundan da öte, tüm bu kaynaklara çok daha kolay ulaşabiliyoruz. Çünkü artık ihtiyaçlarımızı karşılayabileceğimiz ve alternatif taleplerimizi iletebileceğimiz birden fazla kütüphanemiz var.
1964 Yılından itibaren Mart ayının son Pazartesi günü ile başlayan hafta ülkemizde "Kütüphane Haftası" olarak kutlanıyor. Bu hafta boyunca kitap okumanın önemi ve kütüphanelerin gelişimi konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla etkinlikler düzenleniyor. Bundan hareketle; EGED - İletişim, Etkinlik ve Farkındalık Komisyonu olarak düzenleyeceğimiz 13. aylık online değerlendirme toplantımızın konusunu, bu hafta münasebetiyle, "Görme engellilere hizmet veren kütüphanelerin bugünü ve yarını" olarak belirledik.
Toplantımızın 1. bölümünde kütüphanelerimiz sırayla verdiği hizmetler ve geleceğe dair projelerinden bahsedecekler. Her sunum sonrasında katılımcılarımız sunumu yapan kütüphaneye özel sorularını yöneltebilecek. Toplantımızın 2. bölümünde ise okurlar genel olarak kütüphanelerimiz hakkındaki görüş, öneri ve eleştirilerini dile getirebilecek. Ayrıca görme engelli bireylerin kitaba erişimi konusundaki mevcut durum masaya yatırılacak ve daha fazla kitaba erişmek için bundan sonra neler yapabileceğimizi tartışacağız.
Toplantımızda yer alacak kütüphanelerimiz ve sunum yapacak yetkilileri şu şekilde:
*Görme Engelliler Eğitim ve Teknoloji Merkezi (GETEM) adına Engin Yılmaz,
*Türkiye Görme Özürlüler Kitaplığı (TÜRGÖK) adına Turgay Tufan,
*Altınokta Körler Derneği Kütüphanesi adına Yücel Yılkıran,
*Görme Engelli Kütüphaneleri Ortak Platformu (GEKOP) adına Sarper Arıkan ve Mehmet Üneş,
*İstanbul Üniversitesi - Engelsiz Bilgi Merkezi adına Ilgın Aydınoğlu,
*Ankara Barosu Engelliler Kitaplığı adına Olgun Yılmaz.
Ayrıca iletişim halinde bulunduğumuz ve katılım durumu netleşmeyen kütüphanelerimiz de var. Sizler de bu listede ismi bulunmayan bir kütüphaneyi toplantıya katılımı için tavsiye edebilirsiniz. Bunun için iletisim@egitimdegormeengelliler.org e-posta adresi aracılığıyla bizimle iletişim kurabilirsiniz.
30 Mart 2017 Perşembe akşamı, 20.30'da, Akdeniz Üniversitesi - TeamTalk sunucularında gerçekleşecek olan toplantımıza tüm kitapseverleri bekliyoruz!

Kanala erişim bilgileri

Aylık değerlendirme toplantılarımız, Akdeniz Üniversitesi sunucuları üzerinde yapılmaktadır. Toplantılarımıza katılım için özel olarak oluşturulmuş kullanıcı bilgileriyle kanala erişim sağlayabilirsiniz.
Bunun için işletim sisteminize uygun olarak indirdiğiniz programda "bağlan" bölümüne gelinerek aşağıdaki bilgiler girilmelidir:
host adresi: eob.akdeniz.edu.tr
TCP bağlantı noktası: 10333
UDP bağlantı noktası: 10333
Kullanıcı adı: eged
Şifre: eged
TeamTalk yazılımı Windows, Mac, iOS ve Android işletim sistemlerinde kullanılabilmektedir.
TeamTalk yazılımını bilgisayarınıza ya da telefonunuza indirmek ve kanala erişim hakkında detaylı bilgi için tıklayınız