Afet ve Engellilik Çalıştayına katıldık

AKUT Arama Kurtarma Derneği’nin ortağı olduğu Avrupa Kentsel Merkezleri’nde Afetler (EDUCEN) Projesi çerçevesinde 17 Şubat 2017 günü İstanbul’da bir çalıştay gerçekleştirildi.

Çalıştaya Eğitimde Görme Engelliler Derneği adına Serdar Kulak katıldı.

Bilim insanları, STK temsilcileri, kamu kurumlarının temsilcileri ve AKUT’un Seminer Birimi üyeleri, toplantının ilk oturumunda halen ülkemizde bu konuda gerçekleştirilmekte olan projeler ve var olan uygulamalar hakkında bilgi almak şansını buldular. İkinci oturumda ise ağırlıklı olarak engellilik alanında çalışan STK’ların görüş ve önerilerini içeren sunumlar dinlendi. Soru-yanıt ve tartışmalara ayrılan son oturum ise katılımcılar açısından zenginleştirici diyaloglara sahne oldu. Soru cevap oturumunda Eged adına söz alan Serdar Kulak, böyle bir çalışmayı Türkiye’de başlatmış olduğu için AKUT gönüllülerine teşekkür etti. Bu konunun önemli bir konu olduğunu ve ihmal edilmiş bir konu olduğunu belirten Serdar Kulak, ivedi olarak afet planlarına engellilerle ilgili bir bölüm eklenmesi gerektiğini, bununda engelli sivil toplum kuruluşlarıyla fikir alış verişi yapılarak gerçekleştirilmesinin önemli olduğunu söyledi.

AKUT, EDUCEN Projesi’nin İstanbul Saha Çalışması kapsamında Haziran 2015’ten bu yana engelli bireyleri kapsayan ve erişilebilir bir kitlesel afetlere hazırlık semineri üzerinde çalışıyor. Saha çalışmasının paydaşları olan Altı Nokta Körler Derneği İstanbul Şubesi, Engelsiz Erişim Derneği, İşitme Engelliler ve Aileleri Derneği, Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği, Türkiye İşitme Engelliler Derneği ve Sesli Betimleme Derneği’nin katkılarıyla büyük ölçüde tamamlanan çalışmanın sonuçları da gerçekleştirilen çalıştayda ele alındı.

Konusuyla Türkiye’de bir ilk teşkil eden bu toplantının, Türkiye’de afet ve engellilik alanında çalışmalar yapmak isteyen kişi ve kurumlardan oluşacak bir ağın da temellerini attığını umuyor, tüm katılımcılara ve gerçekleştirilmesinde emeği geçen herkese şükranlarımızı sunuyoruz.

Kültür ve afet arasındaki ilişkinin incelendiği ve kültürün afet yönetimine yapabileceği katkıların araştırıldığı EDUCEN Projesi hakkında daha fazla bilgi almak için projenin web sayfasını ziyaret edebilirsiniz: http://www.educenproject.eu

kategori: