11. Aylık online değerlendirme toplantısı: Hayatımız Braille

Etkinlik: 11. Aylık online değerlendirme toplantısı, Hayatımız Braille
Tarih: 24 Ocak 2017 salı, 20.00
Yer: Akdeniz Üniversitesi TeamTalk sunucusu, Aylık değerlendirme toplantısı kanalı
Host adresi: eob.akdeniz.edu.tr
Kullanıcı adı: eged
Şifre: eged
Düzenleyen: EGED - İletişim, Etkinlik ve Farkındalık Komisyonu

Hakkında

4 Ocak 1809'da doğan bir bebeğin körlerin geleceğini etkileyeceği hiç kimse tarafından bilinemezdi. Louis Braille, 1809 yılının 4 ocak gününde Fransa'da dünyaya geldi. 3 Yaşında babasının atölyesindeki aletlerle oynarken geçirdiği kaza sonucunda kör olması ise hem onun, hem de körlerin kaderini değiştirdi. Körlerin daha kullanışlı bir alfabeyle okuyup yazması için genç yaşlardan itibaren kafa yoran Louis, uzun yıllar sonra evrensel olarak kabul edilecek olan Braille (kabartma) yazı sistemini geliştirdi. Bugün dünya üzerindeki milyonlarca kör birey, onun geliştirdiği yazı sistemi sayesinde bilgiye erişime ilk adımı atıyor. Bu nedenle de 4 Ocak tarihi dünyada Braille Günü olarak kabul ediliyor.
Ne var ki, bugün Braille yazının işlevselliği hem ülkemizde, hem de dünyada sorgulanıyor. Braille materyal oluşturmanın maaliyeti, üretilen kaynakların ağır ve geniş yer tutması gibi nedenler, bazı kişilerin Braille yazının günümüzde kullanılmasına gerek olmadığını düşünmesine yol açıyor. Tabî bunda bilgisayar teknolojisinin gelişmesi ve buna bağlı olarak kitap okuma işleminin ekran okuyucu yazılımlarla gerçekleştiriliyor olması da Braille'in sorgulanmasındaki etkenlerden bir diğeri. Oysa ki aynı teknoloji Braille'i çok daha kullanışlı hale getiren araçların da üretilmesini sağlıyor. Her geçen gün maaliyeti düşen Braille ekranlar, dijital ortamdaki her kitaba Braille olarak erişme imkanı sağlıyor. Dokunmatik cihazlardaki Braille klavye, yazma eyleminin daha pratik hale gelmesini etkiliyor. Üstelik Braille ürün geliştirme çalışmaları da hız kesmeden devam ediyor. Hepsinden önemlisi, birçok kör kişiye, bir harfe dokunmak, bir harfi dinlemekten çok daha keyif veriyor.
EGED - İletişim, Etkinlik ve Farkındalık Komisyonu olarak; 24 Ocak salı akşamı, 20.00'de, Akdeniz Üniversitesi - TeamTalk sunucularında düzenleyeceğimiz 11. aylık online değerlendirme toplantımızda, ülkemizde Braille yazının kullanım alanları ve karşılaşılan güçlükleri konuşup; bu yazının daha geniş kitlelere ulaşması için nelerin yapılabileceği üzerine beyin fırtınası yapmak arzusundayız. Bu doğrultuda; eğitimde, istihdamda, sosyal yaşamda ve diğer alanlarda Braille yazı bize hangi avantajları sağlıyor ve nerelerde eksiklerini hissediyoruz diye bir sorgulama yapıp; kamu kuruluşlarına, eğitim kurumlarına ve sivil toplum kuruluşlarına bu noktada ne gibi görevler düşeceğini ele alacağız.
Eğer bir Braille tutkunuysanız, beklemediğiniz bir anda Braille alfabeyle yazılmış bir doküman görmek sizi heyecanlandırıyorsa ve Braille'in hayatımızda daha fazla yer alması gerektiğini düşünüyorsanız, toplantımızda mutlaka söyleyeceğiniz bir çift sözünüz var demektir.

Kanala erişim bilgileri

Aylık değerlendirme toplantılarımız, Akdeniz Üniversitesi sunucuları üzerinde yapılmaktadır. Toplantılarımıza katılım için özel olarak oluşturulmuş kullanıcı bilgileriyle kanala erişim sağlayabilirsiniz.
Bunun için işletim sisteminize uygun olarak indirdiğiniz programda "bağlan" bölümüne gelinerek aşağıdaki bilgiler girilmelidir:
host adresi: eob.akdeniz.edu.tr
TCP bağlantı noktası: 10333
UDP bağlantı noktası: 10333
Kullanıcı adı: eged
Şifre: eged
TeamTalk yazılımı Windows, Mac, iOS ve Android işletim sistemlerinde kullanılabilmektedir.
TeamTalk yazılımını bilgisayarınıza ya da telefonunuza indirmek ve kanala erişim hakkında detaylı bilgi için tıklayınız