10. Aylık online değerlendirme toplantısı: Açıköğretimde ve uzaktan eğitimde erişilebilirlik

Etkinlik: 10. Aylık online değerlendirme toplantısı, Açıköğretimde ve uzaktan eğitimde erişilebilirlik
Tarih: 29 Aralık 2016 perşembe, 20.00
Yer: Akdeniz Üniversitesi TeamTalk sunucusu, Aylık değerlendirme toplantısı kanalı
Host adresi: eob.akdeniz.edu.tr
Kullanıcı adı: eged
Şifre: eged
Düzenleyen: EGED - İletişim, Etkinlik ve Farkındalık Komisyonu

Hakkında

Derneğimizin yürütmekte olduğu "Engelli Üniversite Öğrencileri İnisiyatifi" adlı proje kapsamında elde edilen verilere göre; 2015-2016 eğitim-öğretim yılı itibariyle üniversite öğrenimi gören öğrencilerden %52,89’i örgün öğretim, %46,01’i açık öğretim ve %1,1’i uzaktan eğitim fakültelerinde bulunmaktadır. Aynı dağılım engelli öğrenciler için yapıldığında, %59,4 örgün öğretim, %38,3 açık öğretim ve %2,1 uzaktan eğitim fakülteleri şeklinde bir durum ortaya çıkmaktadır. Ayrıca, açıköğretim fakültelerinde öğrenimine devam eden görme engelli öğrencilerin oranı %40,7 ve uzaktan eğitim merkezlerinde okuyan görme engelli öğrencilerin oranı %14,1'dir.

Bilgi teknolojilerinin eğitim alanında etkin olarak kullanılması, açıköğretim ve uzaktan eğitim sistemlerinde de köklü bir değişim yaratmış, daha interaktif öğrenme ortamları oluşturulmuştur. Ancak bu sistemler oluşturulurken görme engelli öğrencilerin kullanmakta olduğu destek teknolojilerinin uyumu geri planda tutulmuş; mevcut açıköğretim ve uzaktan eğitim sistemleri görme engelli öğrenciler için erişilebilir olmaktan uzak duruma gelmiştir. Bu nedenle, İletişim, Etkinlik ve Farkındalık Komisyonu olarak her ay düzenlediğimiz aylık online değerlendirme toplantılarımızın onuncusu, "açıköğretim ve uzaktan eğitimde erişilebilirlik" konusuna ayrılmıştır. 29 Aralık 2016 perşembe akşamı, 20.00'de, Akdeniz Üniversitesi - TeamTalk sunucularında gerçekleşecek olan toplantımızda şu başlıklar ele alınacaktır:

*Açıköğretim ve uzaktan eğitimde ders kaynaklarına erişim,
*Açıköğretim fakültelerinin internet sitelerine ve uzaktan eğitim uygulamalarına erişim,
*Uzaktan eğitim merkezlerinde canlı ders ortamlarına erişim,
*Açıköğretim fakültelerinin düzenlediği sınavlardaki soru türleri ve sınav salonlarına erişim sorunları,
*Uzaktan eğitim sisteminde düzenlenen online sınavlara erişimde karşılaşılan sorunlar.

Toplantımıza açıköğretim ve uzaktan eğitim öğrenimi gören arkadaşlarımızı ve konuya dair katkı sunmak isteyen herkesi bekliyoruz!

Kanala erişim bilgileri

Aylık değerlendirme toplantılarımız, Akdeniz Üniversitesi sunucuları üzerinde yapılmaktadır. Toplantılarımıza katılım için özel olarak oluşturulmuş kullanıcı bilgileriyle kanala erişim sağlayabilirsiniz.
Bunun için işletim sisteminize uygun olarak indirdiğiniz programda "bağlan" bölümüne gelinerek aşağıdaki bilgiler girilmelidir:
host adresi: eob.akdeniz.edu.tr
TCP bağlantı noktası: 10333
UDP bağlantı noktası: 10333
Kullanıcı adı: eged
Şifre: eged
TeamTalk yazılımı Windows, Mac, iOS ve Android işletim sistemlerinde kullanılabilmektedir.
TeamTalk yazılımını bilgisayarınıza ya da telefonunuza indirmek ve kanala erişim hakkında detaylı bilgi için tıklayınız