Atatürk Üniversitesi'nde Eğitimde Erişilebilirlik Konferansı, Engelliler ve Erişilebilirlik Paneli ve Açıköğretim Fakültesi Dekanı Ziyareti

Derneğimiz Başkanı Emre Taşgın ve Erzurum Temsilcimiz Mücahit İbrahim Öztürk'ün konuşmacı olarak yer aldığı Eğitimde Erişilebilirlik Konferansı ve Engelliler ve Erişilebilirlik Paneli 08 Aralık 2016 tarihinde yapıldı. Ayrıca aynı tarihte Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Dekanı Cafer Çelik makamında ziyaret edildi.
İlk olarak Açıköğretim Fakültesi Dekanı Cafer Çelik ile görüşüldü. SN. Çelik engelli öğrenciler için yaptıkları çalışmalardan bahsederken, engel durumlarını belirtmeyen öğrencilerin taleplerini karşılamakta güçlük çektiklerini ve yaşadıkları mağduriyeti gidermekte zorlandıklarını, bu nedenle erişilebilirlik hususunda ihtiyacı olan öğrencilerin engel durumlarını mutlaka bildirmeleri gerektiğini belirtti. Emre Taşgın ise; Fakülte bünyesinde oluşturulan ders kaynaklarının görme ve işitme engelli öğrenciler için erişilebilir olarak düzenlenmesi halinde fırsat eşitliğine dayalı bir eğitimden bahsedilebileceğini ifade etti. Taşgın; ders kitaplarının text formatlarda alternatiflerine yer verilmesi, video ve görsellerin betimlenmesi ile internet uygulamalarının erişilebilirlik standartlarına uygun biçimde tasarlanması halinde görme engelli kişilerin ders kaynaklarına erişim sorununun ortadan kalkacağını belirtirken; işitme engelli öğrenciler için ise ders kaynaklarının sade bir anlatımla yazılmış alternatiflerine yer verilmesi ile videolarda alt yazı ve işaret dili seçenekleri bulunmasının önemini vurguladı. SN Çelik ise, Fakülte bünyesinde içerik geliştirme hususunda görevli Yrd. Doç. Dr. Melike Aydemir'i görüşmeye davet ederek teknik konuları kendileriyle görüşmemizi istedi. Ayrıca sürekli iletişim halinde olmamızın altını çizerek, imkanlar ölçüsünde erişilebilir içerik geliştirme konusuna önem vereceklerini söyledi.
Fotoğraflar için tıklayın
Öğleden sonra ise ilk olarak "Eğitimde Erişilebilirlik Konferansı", ardından "Engelliler ve Erişilebilirlik Paneli" yapıldı. "Eğitimde Erişilebilirlik" başlıklı konferansta konuşan Emre Taşgın; erişilebilirlik, evrensel tasarım ve makul düzenleme gibi kavramlardan bahsederek, engelli bireylerin eğitim hakkının mevzuatla güvence altına alındığını, bu nedenle yapılacak düzenlemelerin "herkes bir engelli adayıdır" yaklaşımıyla değil, hak temelli bakış açısıyla ele alınması gerektiğini belirtti. Ayrıca engelli öğrencilerin eğitime erişim istatistikleri hakkında bilgi veren Taşgın, Engelli Üniversite Öğrencileri İnisiyatifi Projesi'ne de değinerek üniversitelerde karşılaşılan sorunları rakamlarla inceledi. Taşgın; konuşmasının son bölümünde, görme, işitme, zihinsel ve bedensel engelli öğrencilere dair erişilebilirlik düzenlemeleri hakkında bilgi vererek, karşılaştıkları önyargılara ve engelli farkındalığı adı altında düzenlenen fakat olumsuz algıya neden olan etkinliklere değindi.
Eğitimde Erişilebilirlik başlıklı sunumu izlemek için tıklayın
"Engelliler ve Erişilebilirlik" konulu panelde "Engelli Bireylerle İletişim" başlıklı sunumunu yapan Mücahit İbrahim Öztürk ise, engelli bireylerle kurulacak iletişimde dikkat edilmesi gereken noktaları anlattı. Öztürk; aynı zamanda, Engelli Üniversite Öğrencileri İnisiyatifi Projesi kapsamında çekilen "Engelsiz Kampüs" adlı kısa filmimizi sesli betimlemeli, alt yazılı ve işaret dili tercümeli olarak katılımcılara izletti.
Engelli bireylerle iletişim başlıklı sunumu izlemek için tıklayın

kategori: