Müzikte erişilebilirlik konulu 9. aylık online değerlendirme toplantısı tutanağı ve ses kaydı

Derneğimiz “İletişim, Etkinlik ve Farkındalık Komisyonu” tarafından her ay düzenli olarak yapılan aylık değerlendirme toplantılarının dokuzuncusu, 29 Kasım 2016 tarihinde, Akdeniz Üniversitesi TeamTalk sunucularında gerçekleştirildi. Her ay farklı gündem maddelerinin ele alındığı toplantının bu ayki gündemi “Müzikte Erişilebilirlik”’ti.
Toplantı, konunun muhatapları olan görme engelli müzisyenler, müzik öğretmenleri, konservatuvar ve güzel sanatlar lisesi öğrencileri başta olmak üzere müziğe ilgi duyan ve konu hakkında fikir paylaşımında bulunmak isteyen 30’a yakın katılımcıyla gerçekleştirildi.
Toplantının ilk bölümünde, katılımcılar sesli ve kabartma nota kaynaklarına erişimdeki sorunlarını dile getirdi. Her görme engelli müzisyenin nota bulma konusunda yalnızca kendisinin çabalaması yerine, eldeki gerek sesli, gerek kabartma kaynakların tek bir yerde toplanmasından yana fikir belirten katılımcılar, bunun mevcut bir görme engelliler kütüphanesi çatısı altında olabileceği yönünde karar kıldı. Yine, yurt dışındaki kütüphanelerden BRF formatında notaların alınıp kabartma olarak basılması da bir başka çözüm önerisi oldu. Bunun üzerine, görme engellilerin mürekkep notayı Braille notaya çevirmesine yarayan Goodfeel adlı program gündeme getirildi. Programın ülkemizde çeşitli üniversitelerde var olduğu ancak programın kullanımını bilen kimsenin olmadığı için faydalanılamadığı ifade edildi. Programın verimli kullanımının nota problemini büyük ölçüde çözebileceği ve bir nota havuzunun yavaş da olsa oluşabileceği belirtildi. Bu programın kullanımının öğrenilebilmesi için internet ortamında bulunan program ile ilgili eğitim videolarının ve programın yardım dosyasının Türkçeleştirilmesini­ teklif eden katılımcılar, üretici firma ile de gerek programın eğitimi konusunda gerekse Türk müziğinde var olan çeşitli müziksel sembollerin programa eklenmesi konusunda iletişime geçilmesi gerektiğini de belirttiler. Nota ihtiyacına başka bir çözüm olarak sesli nota projesi geliştirilmesi fikri ortaya atıldı; ancak nota okumanın karmaşık bir iş olması nedeniyle bu proje hayata geçirilecekse öncelikli olarak bir nota okuma kılavuzunun oluşturulması kararlaştırıldı. Oluşturulacak bir nota okuma kılavuzunun bu proje gerçekleştirilemese bile nota okutmaya ihtiyacı olan öğrenciler için gerekli ve faydalı olabileceği konuşuldu.
Toplantının ikinci bölümünde, akademisyenlerin görme engelli öğrencilere bakış açısı masaya yatırıldı. Görme engelli bir müzik öğrencisinin, ne kadar başarılı olursa olsun mutlaka akademisyenlerin ön yargısına takılarak hem müzik eğitimi hayatına başlarken hem de eğitim sürecinde birçok engelleme ile karşılaştığı ifade edildi. Bunun ancak müzik bölümü olan üniversitelere düzenlenecek ziyaretler, mini konser, konferans ve söyleşilerle aşılabileceği anlatıldı. Bu bölümde, söz konusu ön yargıların ortadan kaldırılması adına “ Görme Engellilere Müzik Öğretimi” adında bir kaynak oluşturma fikri de ortaya çıktı.
Toplantının son bölümünde ise, “görme engellilerin müzik eğitimi” konusunun bilimsel olarak da ele alınması gerektiği üzerinde duruldu. Katılımcılar, ulusal ve bölgesel bazda düzenlenen çalıştay ve sempozyumlarda “görme engellilere nasıl müzik eğitimi verilir, görme engelli bireyler gören bireylere nasıl müzik öğretir ve müzikte erişilebilirlik” konularının da işlenmesi gerektiğini belirtti ve bunun için çalışmalar yaparak veriler hazırlayacak bir ekip oluşturdu.
Toplantı, katılımcılara ilerideki aylık değerlendirme toplantılarına gündem önerisinde bulunabilecekleri hatırlatılarak sona erdi.
Toplantı ses kaydını MP3 olarak indirmek için tıklayın
Aylık online değerlendirme toplantılarımızda konuşulmasını istediğiniz bir konuda gündem önerisinde bulunmak için gündem öneri formunu kullanabilirsiniz