Engelli öğretmenlerin sorunları ve çözüm önerileri toplantısı

Etkinlik: Engelli öğretmenlerin karşılaştığı sorunlar ve çözüm önerileri toplantısı
Tarih: 30 Haziran Perşembe, 21.30
Yer: Akdeniz Üniversitesi TeamTalk sunucusu, Aylık değerlendirme toplantısı kanalı
Host adresi: eob.akdeniz.edu.tr
Kullanıcı adı: eged
Şifre: eged

Değerli takipçilerimiz;

Engelli öğretmenler meselesi yıllardır gündemimizin üst sıralarında kendisine yer bulmaktadır. Bakanlık zaman zaman engelli bireylerin öğretmenlik yapıp yapamayacağı şeklinde görüş belirtmekte, zaman zaman da EKPSS puan üstünlüğüne göre engelli öğretmen ataması yapmaktadır. Ayrıca okul idarecileri ve akademisyenler arasında da engelli bireylerin öğretmenliği sorun olarak görülmektedir.
Bu yılın başında hiç hoş olmayan bir olay yaşanmış, İzmir'de görme engelli bir İngilizce öğretmeninin sınıfına giren bir veli gizlice dersi videoya alarak internete servis etmiş, sonrasında konu haber bültenlerinin ilk sıralarına oturmuştur. Bakanlık konunun soruşturulacağını ve öğretmenin mağdur edilmeyeceğini söylese de, şu anda 18 yıldır mesleğini yapan Reyhan Levent'ten "öğretmen olabilir" şeklinde bir doktor raporu talep etmiştir. Fakat aynı Bakanlık, bu videonun okulda nasıl çekildiği, videoyu çekenin sınıfa kadar nasıl gelebildiği, videoyu çekenin kim olduğu ve videonun internetten kaldırılması konularına özenli biçimde eğilmemiştir. Öte yandan MEB, Haziran döneminde engelli öğretmen ataması yapacağını duyurmuş; ancak göreve başlayacak öğretmenlerden "öğretmenlik yapabilir" şeklinde bir doktor raporu istemiştir. Bunun gerekçesi olarak ise, atamalara başvuran kişi sayısının bir anda üçe katlanması nedeniyle göreve başlayacak kişilerden bir belge istemenin zorunluluk halini alması öne sürülmüştür. Gelinen noktada, yine engelli öğretmenlerin mesleki yeterliliğinin sorgulandığı bir döneme girilmeye başlandığı görülmektedir. Bu nedenle de, engelli öğretmenlerden rapor istenmesinin değerlendirilmesi ve toplumda engelli öğretmenlere karşı oluşan önyargıların ortadan kaldırılması için yapılabilecek görünürlük etkinliklerinin planlanabilmesi amacıyla, konuya ilgi duyan herkesin katılabileceği online bir toplantı düzenlenmesine gereksinim duyulmuştur. Eğitimde Görme Engelliler Derneği - İletişim, Etkinlik ve Farkındalık Komisyonu tarafından düzenlenen "engelli öğretmenlerin karşılaştığı sorunlar ve çözüm önerileri" başlıklı toplantımız, 30 Haziran perşembe akşamı, 21.30'da, Akdeniz Üniversitesi TeamTalk sunucularında, "Aylık Değerlendirme Toplantısı" kanalında yapılacaktır.
Toplantımızda şu alt başlıklar ele alınacaktır:
*Engelli öğretmenlerin ataması nasıl bir yöntemle yapılmalıdır?
*Göreve başlayacak engelli öğretmenlerden öğretmenlik yapabileceğine dair doktor raporu istenmesi konusuna nasıl bakılmaktadır?
*Halen görevine devam eden bir görme engelli öğretmenden doktor raporu istenmesi nasıl yorumlanabilir?
*Engelli öğretmenlere dair mevzuatta karşımıza çıkan dezavantajlar nelerdir, çözüm için neler önerilebilir?
*Engelli öğretmenlerin atanması ya da rapor istenmesi gibi konularda hukuki olarak nasıl bir strateji izlenmelidir?
*Toplumda engelli öğretmenlere karşı oluşan önyargıların giderilebilmesi amacıyla görünürlük etkinliklerine gereksinim var mıdır, varsa neler yapılabilir?
Katılımcılar toplantıya yeni gündem maddesi ekleyebilir.
Konuya ilgi duyan ve katkı sunmak isteyen herkes toplantımıza davetlidir.
Toplantımıza katılmak için gerekli erişim bilgileri aşağıda verilmiştir:

Kanala erişim bilgileri

Toplantımız Akdeniz Üniversitesi sunucuları üzerinde yapılmaktadır. Toplantılarımıza katılım için özel olarak oluşturulmuş kullanıcı bilgileriyle kanala erişim sağlayabilirsiniz.
Bunun için işletim sisteminize uygun olarak indirdiğiniz programda "bağlan" bölümüne gelinerek aşağıdaki bilgiler girilmelidir:
host adresi: eob.akdeniz.edu.tr
TCP bağlantı noktası: 10333
UDP bağlantı noktası: 10333
Kullanıcı adı: eged
Şifre: eged
TeamTalk yazılımı Windows, Mac, iOS ve Android işletim sistemlerinde kullanılabilmektedir.
TeamTalk yazılımını bilgisayarınıza ya da telefonunuza indirmek ve kanala erişim hakkında detaylı bilgi için tıklayınız