Aylık online değerlendirme toplantısına katılım için erişim bilgileri

Aylık online değerlendirme toplantılarımız, Google Meet platformu üzerinde gerçekleştirilmektedir. Toplantı duyurularında katılım linki verilmektedir. Bu bağlantıya belirtilen etkinlik saatinde tıklayarak toplantıya katılabilirsiniz.

Ekran okuyucularla Google Meet platformuna erişim ipuçları

Google Meet, görmeyenlerin en çok kullandığı Windows, iOS, Android ve Mac OS işletim sistemlerindeki yaygın ekran okuyucularla erişilebilir durumdadır.

Windows

* Windows işletim sistemli bilgisayarlarda Meet toplantılarına katılmak için herhangi bir uygulamaya ihtiyaç duymazsınız. Chrome, Explorer 11, Edge veya Firefox tarayıcılarından herhangi biri ile toplantıya katılabilirsiniz. Internet Explorer 11 tarayıcısı için Google Video Support eklentisini kurmalısınız. Ayrıca Firefox tarayıcısı üzerinde Meet eklentisi için Windows Güvenlik Duvarı izinlerini kontrol etmeniz gerekebilir.
* Toplantı için etkinlik duyurusunda sağlanan bağlantıyı bu tarayıcılardan herhangi birinde açabilirsiniz. Alternatif olarak; https://meet.google.com adresine girip Açılan sayfada "Toplantı kodu kullan" düğmesine tıklayabilir, yine etkinlik duyurusunda ayrıca sağlanan toplantı kodunu panoya kopyalayarak bu alana yapıştırabilirsiniz.
* Bağlantıya tıklayarak ya da toplantı kodunu yapıştırarak ulaştığınız sayfada kamera ve mikrofon ayarlarını yapabileceğiniz düğmeler ile, toplantıya katılma isteği gönderebileceğiniz alanı göreceksiniz. Mikrofonu / kamerayı kapat düğmelerine tıklayarak kapalı konuma getirebilirsiniz. Kapalı konuma getirdiğiniz düğmeler, mikrofonu / kamerayı aç olarak değişecektir. Kısayol tuşları olarak; mikrofonu kapatmak için CTRL+D, kamerayı kapatmak için CTRL+E kombinasyonlarını kullanabilirsiniz. Kameranızın ve mikrofonunuzun kapalı duruma geldiğini ekran okuyucunuz seslendireccektir. Güvenliğiniz ve toplantının işleyişi için kamera ve mikrofonunuzu bu aşamada kapatmanızı mutlaka öneririz. Toplantıya katılım gerçekleştirdikten sonra, ihtiyaç duyarsanız kamera ve mikrofonunuzu açabilirsiniz.
* Etkinliğe katılacağınız tarayıcınızda Google hesabınız açık ise herhangi bir işlem yapmanız gerekmez. Eğer oturum açtığınız bir Google hesabı yoksa, adınızı yazarak toplantıya devam edebileceğiniz metin alanını kullanabilirsiniz veya Google hesabınızla oturum açabilirsiniz.
* Mikrofon / kamera ayarlarınızı tamamladıktan ve oturum açma için hazır olduktan sonra aynı sayfada bulunan "katılma isteği" düğmesine basabilirsiniz. Katılım isteğiniz toplantı yöneticisi tarafından onaylanıncaya kadar kısa bir süre beklemeniz gerekebilir. Toplantı yöneticisi isteğinizi onayladıktan sonra toplantıya dahil olacaksınız. Eğer katılma isteğiniz onaylanmadıysa veya isteğin zaman aşımına uğradığını gösterir bir uyarıyla karşılaşırsanız, sayfayı yeniden açmanızı ve işlemleri tekrarlamanızı öneririz.
* Toplantı esnasında işinize yarayacak ipuçları:
- "B" harfi ile platform içerisindeki düğmeler arasında dolaşabilirsiniz.
- Etkinlikteki katılımcıları görüntüleyebilir, ancak ana ekrana sabitlemek dışında onlarla ilgili herhangi bir işlem yapamazsınız.
- Etkinlikte kişiye özel mesaj gönderemezsiniz. Yalnızca tüm katılımcılara hitap eden mesajlar gönderebilirsiniz. Bunun için "Diğer katılımcılarla sohbet et" düğmesine tıklayıp sohbet sekmesine gelebilirsiniz. Ardından ilgili yazı alanına mesajınızı yazıp “Enter” tuşuna basabilirsiniz. Bu ekranda ayrıca şimdiye kadar yazılmış mesajları da okuyabilirsiniz. Ancak siz katılmadan önce gönderilen mesajları göremezsiniz.
- Toplantı ayrıntıları düğmesine tıklayarak "ayrıntılar ve "ekler" sekmeleri arasında dolaşabilirsiniz. Açıklamalar kısmında toplantıya katılım yöntemleri ve varsa açıklamalar yer almaktadır. Eğer etkinlik herkesin katılımına açıksa, "Katılma bilgilerini panoya kopyala" düğmesine tıklayarak etkinlik linkini ilgilenebileceğini düşündüğünüz kişi ve gruplarla paylaşabilirsiniz. Ekler sekmesinde ise etkinlik düzenleyicisi herhangi bir dosya veya başka bir takvim belgesi eklediyse bunlara erişebilirsiniz.
- Diğer seçenekler düğmesine tıklayarak alt yazı, toplantı düzeni ve ses ayarlarını yapabileceğiniz alanları görüntüleyebilirsiniz.
- Etkinlikten alt + f4 tuş kombinasyonuyla ayrılabilirsiniz.

iOS

* Meet toplantılarına katılabilmek için cihazınızda Google Meet uygulamasının bulunması gerekir.
iOS için Google Meet uygulamasını buradan yükleyebilirsiniz
Uygulamayı AppStore'dan uygulama indirme adımlarını takip ederek indirebilirsiniz.
* Toplantı için sağlanan bağlantıya cihazınızdan çift tıklayarak girin. Alternatif olarak, bağlantı ile beraber ayrıca sağlanacak olan toplantı kodunu kopyalayıp, Meet uygulaması ana ekranında "bir toplantı kodu girin" düğmesini tıklayarak kopyaladığınız kodu metin alanına yapıştırmayı da tercih edebilirsiniz.
* Bağlantıya tıklayarak girmeyi tercih ettiyseniz, doğrudan mobil cihazınızda kurulu olan Meet uygulamasına yönlendirileceksiniz. Eğer uygulamayı kurmadan bağlantıya tıklarsanız, Safari'de açılan bir sayfa ile, uygulamayı indirmek üzere AppStore sayfasına yönlendirilirsiniz. İlk kez uygulamayı başlatıyorsanız, uygulamanın kameranıza ve mikrofonunuza erişim iznini vermeniz gerekir.
* Bağlantıya tıklamanızla veya kodu yapıştırmanızla açılan uygulama ekranında, ilk kez giriş yapıyorsanız bir seçim ile devam etmelisiniz. Google hesabınızla oturum açmak veya bir ad girerek toplantıya katılmak. Cihazınızda tanımlı bir Google hesabınız varsa, söz konusu hesabı seçmeniz gerekecektir.
* İsminizi yazarak veya Google hesabınızla oturum açarak ulaştığınız toplantıya katılım ekranında mikrofon ve kamera ayarlarınızı kontrol edebilirsiniz. *"Kamerayı kapat" ve "Mikrofonu kapat" düğmelerine çift tıklayarak kapalı konuma getirebilirsiniz. Mikrofon kapalı, kamera kapalı gibi seslendirmeleri VoiceOver ile duyacaksınız. Kapalı konuma getirdiğiniz düğmeler, "Mikrofonu aç" ve "Kamerayı aç" şeklinde değişecektir. Güvenliğiniz ve toplantı işleyişi için mikrofon ve kameranızı bu aşamada kapalı duruma getirmenizi mutlaka öneririz. Toplantıya katılım gerçekleştirdikten sonra, ihtiyaç duyarsanız kamera ve mikrofonunuzu açabilirsiniz.
* Mikrofon ve kamera düğmelerinden sonra attığınız sağ fiske hareketi ile katılacağınız toplantı kodunu duyacaksınız. Bir sağa fiske hareketi daha yaptığınızda ise "Katılmayı iste" düğmesine erişeceksiniz. Bu düğmeye çift tıkladıktan sonra isteğiniz onaylanana kadar kısa bir süre beklemeniz gerekebilir. Katılımınız toplantıdaki yönetici tarafından onaylandıktan sonra toplantıya dahil olacaksınız. Eğer katılma isteğiniz onaylanmadıysa veya isteğin zaman aşımına uğradığını gösterir bir uyarıyla karşılaşırsanız, uygulamayı uygulama değiştiriciden kapatıp, tekrar aynı işlemleri yapmanızı tavsiye ederiz.
* Toplantı esnasında işinize yarayacak ipuçları:
- Mikrofonunuzu açmak ve kapatmak için kullanabileceğiniz düğmeye, ekranınızın en üzerine parmağınızı yerleştirince duyacağınız ana konuşmacı ifadesinden sonra birkaç kez sağa fiske hareketi ile ulaşabilirsiniz. Bu düğmenin yanında kamerayı etkinleştirmek ve kapatmak için gerekli düğmeyi ve toplantıdan ayrılmanızı sağlayan düğmeyi bulacaksınız.
- Yine ana konuşmacı ifadesinin sağına iki kez fiske attığınızda diğer seçenekler düğmesini bulacaksınız. Buradan alt yazı etkinleştirme, ekran paylaşımı gibi seçenekleri görebilirsiniz.
- Dikey tuttuğunuz cihazınızın ekranının tam ortasında soldan sağa; "Kişiler", "Sohbet" ve "Ayrıntılar" sekmelerini bulabilirsiniz. Kişiler sekmesi seçilen durumdayken ekranın tam ortasından aşağıda kalan yarısında toplantıdaki katılımcıları göreceksiniz. Katılımcılarla ilgili ana ekrana sabitlemek dışında herhangi bir işlem gerçekleştiremezsiniz. Sohbet sekmesini kullanarak herkese açık mesajlar gönderebilir, daha önce yazılmış mesajları okuyabilirsiniz. Kişiye özel mesaj gönderme özelliği bulunmamaktadır. Ayrıntılar sekmesinde ise toplantıya katılım bilgilerini görebilir, etkinlik herkese açıksa bilgileri panoya kopyalayarak başka kişi/gruplarla paylaşabilirsiniz.

Android

* Meet toplantılarına katılabilmek için cihazınızda Google Meet uygulamasının bulunması gerekir.
Google Meet uygulamasını Android cihazınıza buradan yükleyebilirsiniz. Uygulamayı Google PlayStore'dan uygulama indirme adımlarını takip ederek indirebilirsiniz.
* Toplantı için sağlanan bağlantıya cihazınızdan çift tıklayarak girin. Bu bağlantı sizi telefonunuza kurulu olan Meet uygulamasına doğrudan yönlendirecektir. Bağlantıya tıklayıp girmek yerine, Meet uygulamasında bir toplantı kodu girin düğmesini tıklayarak duyuruda bağlantı ile birlikte ayrıca sağlanan toplantı kodunu metin alanına yapıştırmayı da tercih edebilirsiniz. Uygulamayı ilk kez açtığınızda, uygulama telefonunuzun mikrofon ve kamerasına erişim izni ister. İzin ver düğmesini kullanabilirsiniz.
* Bağlantıya tıklamanız veya toplandı kodunu girmenizin ardından açılan uygulama ekranında, bir ad girerek toplantıya katılabilirsiniz. Cihazınızda tanımlı bir Google hesabınız varsa, herhangi bir işlem yapmanız gerekmez.
* İsminizi yazarak veya Google hesabınızla devam ederek ulaştığınız toplantıya katılım ekranında mikrofon ve kamera ayarlarınızı kontrol edebilirsiniz. "Mikrofon kapatılır" ve "Kamera kapatılır" düğmelerine çift tıklayarak mikrofon ve kameranızı kapatabilirsiniz. Mikrofon/kamera kapalı uyarılarını ekran okuyucunuz ile duyacaksınız. Kapalı konuma getirdiğiniz düğmeler, "Mikrofon açılır" ve "Kamera açılır" biçiminde değişecektir. Güvenliğiniz ve toplantı işleyişi için mikrofon ve kameranızı bu aşamada kapalı duruma getirmenizi mutlaka öneririz. Toplantıya katılım gerçekleştirdikten sonra, ihtiyaç duyarsanız kamera ve mikrofonunuzu açabilirsiniz.
* Aynı ekranda "Katılmayı iste" düğmesine çift tıklayın. Toplantıya katılma isteğiniz toplantı yöneticisi tarafından onaylanana kadar kısa bir süre beklemeniz gerekebilir. Katılımınız onaylandıktan sonra toplantıya dahil olacaksınız. Eğer katılma isteğiniz onaylanmadıysa veya isteğin zaman aşımına uğradığını gösterir bir uyarıyla karşılaşırsanız, uygulamayı kapatıp giriş yapma işlemlerini tekrar etmenizi tavsiye ederiz.
* Toplantı esnasında işinize yarayacak ipuçları:
- Mikrofonunuzu açmak ve kapatmak için kullanabileceğiniz düğmeye, ekranınızın en üzerine parmağınızı yerleştirince duyacağınız ana konuşmacı ifadesinden sonra birkaç kez sağa fiske hareketi ile ulaşabilirsiniz. Bu düğmenin yanında kamerayı etkinleştirmek ve kapatmak için gerekli düğmeyi ve toplantıdan ayrılmanızı sağlayan düğmeyi bulacaksınız.
- Yine ana konuşmacı ifadesinin sağına iki kez fiske attığınızda diğer seçenekler düğmesini bulacaksınız. Buradan alt yazı etkinleştirme, ekran paylaşımı gibi seçenekleri görebilirsiniz.
- Dikey tuttuğunuz cihazınızın ekranının tam ortasında soldan sağa; "Kullanıcılar", "Sohbet" ve "Ayrıntılar" sekmelerini bulabilirsiniz. Kişiler sekmesi seçilen durumdayken ekranın tam ortasından aşağıda kalan yarısında toplantıdaki katılımcıları göreceksiniz. Katılımcılarla ilgili ana ekrana sabitlemek dışında herhangi bir işlem gerçekleştiremezsiniz. Sohbet sekmesini kullanarak herkese açık mesajlar gönderebilir, daha önce yazılmış mesajları okuyabilirsiniz. Kişiye özel mesaj gönderme özelliği bulunmamaktadır. Ayrıntılar sekmesinde ise toplantıya katılım bilgilerini görebilir, etkinlik herkese açıksa bilgileri panoya kopyalayarak başka kişi/gruplarla paylaşabilirsiniz.

Mac OS

* Mac bilgisayarlardan Meet toplantılarına katılmak için herhangi bir uygulamaya ihtiyaç duymazsınız. Toplantı için etkinlik duyurusunda sağlanacak bağlantıya Control+option+boşluk tuşları ile veya trackpad alanına çift dokunarak tıklayın. Varsayılan internet tarayıcınız Safari ise bağlantı Safari'de açılacaktır. Eğer Chrome tarayıcınız ile açmak isterseniz, aşağıdaki tüm adımlar benzerlik gösterecektir. Alternatif olarak; tercih ettiğiniz tarayıcıdan https://meet.google.com adresine girerek "Toplantı kodu kullan" düğmesine tıklayabilirsiniz. Açılan metin alanına, etkinlik duyurusunda toplantı bağlantısıyla birlikte ayrıca sağlanacak toplantı kodunu yapıştırabilirsiniz.
*Sayfa önünüze gelmeden önce bir bildirim uyarısı alacaksınız. Bu uyarıda, kameranıza ve mikrofonunuza erişim izni isteyen tarayıcı için "İzin ver" düğmesini tıklayın. Chrome tarayıcısında "İzin ver" düğmesine ulaşmak için ayrıca birkaç kez Tab tuşuna basmanız gerekebilir. İzin verdikten sonra kapanan bildirim uyarısı penceresi ile birlikte, VoiceOver tarafından "Şu anki sekme ses yakalamayı başlattı." uyarısını duyacaksınız.
* Önünüze açılan sayfada hem mikrofon ve kameranızı açık/kapalı duruma getirebileceğiniz düğmeleri, hem de toplantıya erişeceğiniz isim/hesap ile ilgili alanları bulacaksınız. Bu alanlar arasında dolaşmak için Control+Option+sağ/sol yön tuşlarını veya trackpad alanında sağa/sola fiske hareketlerini kullanabilirsiniz. Toplantıya giriş yapmak için kullandığınız tarayıcıda Google hesabınız açık durumdaysa yalnızca mikrofon ve kamera ayarlarınızı yapmanız yeterli olacaktır. Eğer Google hesabınızla oturum açmadıysanız, oturum açma veya bir isim yazarak toplantıya devam etme seçeneklerinden birisini kullanabilirsiniz.
* Aynı sayfada kamera ve mikrofon ayarını yapmak için, "Mikrofonu kapat" ve "Kamerayı kapat" şeklinde iki düğme göreceksiniz. Düğmelere, Control+Option+boşluk veya trackpad alanına çift dokunarak tıklayabilirsiniz. Kısayol tuşları olarak; kamerayı kapatmak için CMD (komut) + E, mikrofonu kapatmak için CMD (komut) + D tuş kombinasyonlarını da kullanabilirsiniz. VoiceOver tarafından, mikrofonunuz / kameranız kapalı biçiminde uyarılar seslendirilecektir. Kamera ve mikrofonu kapatma düğmeleri, kapalı konuma getirdikten sonra "Kamerayı aç" ve "Mikrofonu aç" şeklinde değişecektir. Güvenliğiniz ve toplantı işleyişi için mikrofon ve kameranızı bu aşamada kapalı duruma getirmenizi mutlaka öneririz. Toplantıya katılım gerçekleştirdikten sonra, ihtiyaç duyarsanız kamera ve mikrofonunuzu açabilirsiniz.
* Aynı sayfa içerisindeyken "Katılma isteği" düğmesine basın. Toplantı yöneticisi katılma isteğinizi onaylayana kadar kısa bir süre beklemeniz gerekebilir. Yönetici katılımınızı onayladıktan sonra, toplantıya dahil olacaksınız. Eğer katılma isteğiniz onaylanmadıysa veya isteğin zaman aşımına uğradığını gösterir bir uyarıyla karşılaşırsanız, sayfayı yeniden açmanızı ve işlemleri tekrarlamanızı öneririz.
* Toplantı esnasında işinize yarayacak ipuçları:
- Etkinlikteki katılımcıları görüntüleyebilir, ancak onlarla ilgili herhangi bir işlem yapamazsınız.
- Etkinlikte kişiye özel mesaj gönderemezsiniz. Yalnızca tüm katılımcılara hitap eden mesajlar gönderebilirsiniz. Bunun için "Diğer katılımcılarla sohbet et" düğmesine tıklayıp sohbet sekmesine gelebilirsiniz. Ardından ilgili yazı alanına mesajınızı yazıp Return (giriş) tuşuna basabilirsiniz. Bu ekranda ayrıca şimdiye kadar yazılmış mesajları da okuyabilirsiniz. Ancak siz katılmadan önce gönderilen mesajları göremezsiniz.
- Toplantı ayrıntıları düğmesine tıklayarak "ayrıntılar ve "ekler" sekmeleri arasında dolaşabilirsiniz. Açıklamalar kısmında toplantıya katılım yöntemleri ve varsa açıklamalar yer almaktadır. Eğer etkinlik herkesin katılımına açıksa, "Katılma bilgilerini panoya kopyala" düğmesine tıklayarak etkinlik linkini ilgilenebileceğini düşündüğünüz kişi ve gruplarla paylaşabilirsiniz. Ekler sekmesinde ise etkinlik düzenleyicisi herhangi bir dosya veya başka bir takvim belgesi eklediyse bunlara erişebilirsiniz.
- Diğer seçenekler düğmesine tıklayarak alt yazı, toplantı düzeni ve ses ayarlarını yapabileceğiniz alanları görüntüleyebilirsiniz.
- Etkinlikten CMD (komut) + Q tuş kombinasyonu ile ayrılabilirsiniz.

Bütün işletim sistemleri için genel not

Duyuruda belirtilen etkinlik saatinden önce gerçekleştirilecek katılım istekleri geçersizdir.