Denizli'de okul müdürlerine görme engelli öğretmenlerin karşılaştığı sorunlara yönelik seminer

Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı okul ve kurumlarda görev yapan görme engelli öğretmenlerin görevleri esnasında karşılaştıkları sorunlar ile zorluklar derneğimiz Başkanı Emre Taşgın ve Denizli İl Temsilcimiz Pınar Göcen'in verdiği seminerle okul müdürlerine anlatıldı.
Eğitimde Görme Engelliler Derneği Başkanı Emre Taşgın, Eğitimde Görme Engelliler Derneği Denizli İl Temsilcisi ve Pamukkale İncilipınar İmam Hatip Ortaokulu Türkçe Öğretmeni Pınar Göcen ile Merkezefendi Eğitim Kurumları Yaptırma ve Yaşatma Derneği Denizli Görme Engelliler İlkokulu Rehber Öğretmeni Figen Ay’ın eğitimci olarak katıldıkları seminerin açılışına İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz ve Şube Müdürü Fikret Sarısoy ve okul müdürleri katıldı.
Eğitimde Görme Engelliler Derneği Denizli İl Temsilcisi ve Pamukkale İncilipınar İmam Hatip Ortaokulu Türkçe Öğretmeni Pınar Göcen yaptığı açılış konuşmasında; Görme Engelli öğretmenlerin bazı endişelerle göreve başladıklarını, bu endişelere karşı tarafın birde ilk defa engelli bir öğretmenle karşılaşmış olmanın, ilk defa engelli bir bireyle çalışılacak olmanın verdiği bir takım kaygı ve tedirginliklerinde eklendiğini belirtti. Bu kaygı ve tedirginlikleri ortadan kaldırmak ve en azından açıklık getirmek için deneyimli öğretmenler ve sivil toplum kuruluşları vasıtasıyla seslerini duyurmak istediklerini, girişimlerine İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz’un büyük destek verdiğini ve ilk olarak okul müdürlerine bu seminerle görme engelli öğretmenlerin çalışma yöntemlerini anlatacaklarını söyledi.
İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz’da konuşmasında “özel eğitimde model illerin arasındayız. Fiziki anlamda olsun hem de başarı anlamında olsun çok iyi bir noktadayız. Tüm bunlar sizlerin gayretiyle oldu. Pınar öğretmenimizin de bahsettiği gibi görme engelli öğretmenlerimizin sınıfta, okulda ve toplumda karşılaştıkları sorunları zorlukları anlatacaklar. Engelli bireylerimiz ve öğretmenlerimiz bizim her şeyimiz. Kurumlarımızda engelli meslektaşlarımıza ve öğrencilerimize en iyi çalışma ve eğitim alma ortamları oluşturmak zorundayız. Engelli kardeşlerimizin hayatlarını en iyi idame edebilmeleri için alt yapı sağlamaya çalışıyoruz” dedi.
Merkezefendi Eğitim Kurumları Yaptırma ve Yaşatma Derneği Denizli Görme Engelliler İlkokulu Rehber Öğretmeni Figen Ay konuşmasında; görme engelli bireylerin yaşantıları ile ilgili bilgilendirmelerde bulundu. Görme engelliler hakkında çok merak edilen bazı noktalara değinerek, kendilerinin de rüya gördüğünü, günlük hayatta paraları basit bir cihazla tanıyabildiklerini ve yine renkleri de ayrı bir cihazla bilebildiklerini söyledi. Ay; Görme engelliler diğer insanların çok çok üstünde çaba göstererek öğretmen olabiliyorlar. Günümüzde görme engelli öğretmenlerimizin karşılaştığı en önemli sorunlar; da ön yargı, çevreye uyum, sınıf yönetimi ve teknolojiye uyumdur. Engelli bireylere sen yapabilirsin diyerek inanmalıyız. İnanın ki sen yapabilirsin ile çok iyi yerlere gelebilirler dedi.
Eğitimde Görme Engelliler Derneği Başkanı Emre Taşgın konuşmasında; "Görme engelliler 1950 yıllarından itibaren öğretmenlik yapmaya başlamışlar. Meslektaşlarımız sadece görme engelliler okullarında değil diğer okullarda da çalışmaktadırlar. Ülkemizde 900 ilimizde 23 göreme engelli öğretmenimiz görev yapmaktadır. Geçmişte görme engelli öğretmenlerin dava açarak mesleğe atamaları olmakta idi. Şimdiler de bu şekildeki olumsuzluklar ortadan kalktı. Gelişen teknoloji ile neredeyse tamamen engelsizleşildi. Teknolojiyi sese çeviren programlar sayesinde akıllı telefonlardan tutun bilgisayarları kullanabiliyoruz ve internette bilgilere en iyi şekilde ulaşabiliyoruz." dedi.
Fotoğraflar için tıklayın

kategori: 
İlgili Alanlar: