YGS-LYS Uzaktan Eğitim Projesi için öğrenci kayıtları alınmaya başlandı

2011-2012 Eğitim-öğretim yılında başlattığımız YGS-LYS Uzaktan Eğitim Projesi, gelecek eğitim-öğretim yılında yeni öğrencilerini bekliyor!
ÖSYM tarafından yapılan açıklamaya göre, 2015 yılında düzenlenen Yükseköğretime Giriş Sınavı'na (YGS) 1.512 görme engelli aday katıldı. Derneğimizin edindiği verilere göre ise, 2014 yılında Lisans Yerleştirme Sınavı'na (LYS) katılan görme engelli aday sayısı 510. Örgün, açık ve uzaktan eğitim fakültelerinde ise Kasım 2014 dönemi verilerine göre, 4975 görme engelli öğrenci bulunuyor.

Bilindiği üzere; birçok teknolojik gelişmeye rağmen, üniversite sınavlarına hazırlanan görme engelli öğrenciler, kaynak temini ve destek eğitim gibi hususlarda çok büyük sorunlar yaşıyor. Büyük şehirlerdeki öğrenciler nispeten daha şanslı olsalar da, birçok görme engelli öğrenci bu süreci verimli bir şekilde değerlendiremiyor. Projemiz ise, internet imkanına sahip olan ve üniversiteye hazırlanan görme engelli öğrencilerin derslerine katkıda bulunmak ve hazırlık sürecini kolaylaştırmak amacıyla düzenleniyor. YGS-LYS Projesi dahilinde, bugüne kadar yaklaşık 20 görme engelli öğrenci çeşitli üniversitelerin örgün ve açıköğretim fakültelerine yerleşti.

Dersler TeamTalk adlı sesli konferans yazılımı aracılığıyla, Akdeniz Üniversitesi sunucuları üzerinden gerçekleştiriliyor. Bu yazılım; sesli olarak dersin takip edilmesi, yazılı ya da sesli olarak derse katılma, yüklenen dosyaları indirme ya da dosya upload etme, her ders için ayrı kanal oluşturma ve aynı anda birden fazla dersin işlenişi gibi faaliyetlerin gerçekleştirilmesine olanak sağlamasıyla, görme engelli bireyler için tam bir online eğitim platformu haline gelebiliyor. Üstelik, artık Mac ve Android işletim sistemine sahip cihazlar aracılığıyla da, bu yazılım kullanılarak derslere katılım mümkün olabiliyor. Öte yandan; tamamen gönüllülük esasına göre yapılan bu çalışma için derslere katılan öğrencilerden ücret alınmıyor. Derslerimiz, gönüllü öğretmenlerimizin ve öğrencilerimizin programı dikkate alınarak, genellikle akşam saatlerinde gerçekleşiyor.

Kurslarımızdan yararlanmak isteyen öğrencilerimizden, derslere devamlı olarak katılmalarını ve dersin huzurunu bozacak davranışlardan kaçınmalarını bekliyoruz. Bu amaçla, projemizin sağlıklı bir şekilde işleyebilmesi için bir yönerge oluşturduk. Dolayısıyla projemize kayıt olan öğrencilerimizin ilgili yönergeyi okuyarak bu hükümleri kabul ettiğini formda beyan etmesi gerekiyor.
YGS-LYS Uzaktan Eğitim Projesi İşleyiş Yönergesi için tıklayın

YGS-LYS Uzaktan Eğitim Projesi kapsamında gerçekleştirilecek dersler, üniversite sınavlarına hazırlanan öğrencilere yönelik verilmekte olduğundan, yalnızca bu sınavlara katılacak öğrencilerin başvuruları değerlendirmeye alınacaktır.
Üniversite kazanma konusunda her türlü desteği değerlendirmek isteyen siz değerli öğrencileri, YGS-LYS Uzaktan Eğitim Projemize bekliyoruz.
Öğrenci kayıt formu için tıklayın
Proje hakkında daha fazla bilgi almak ve gerekli yazılımı edinmek için http://www.eged.org/universitehazirlik internet adresini ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Alanlar: