TeamTalk hakkında teknik bilgiler

YGS-LYS Uzaktan Eğitim Projesi kapsamında verilen dersler, TeamTalk adlı sesli konferans yazılımı aracılığıyla, Akdeniz Üniversitesi tarafından sağlanan sunucu üzerinde gerçekleştirilmektedir. Dersler için gerekli dökümanlar ve sesli dosyalar da aynı yazılım aracılığıyla paylaşılmaktadır. Bir üniversite sunucusu olması, Akdeniz Üniversitesi sunucularının tercih edilmesini etkileyen önemli bir faktördür. Ayrıca Bu sunucu, sadece eğitim maksatlı çalışmalar için tahsis edilmiş olup; veri akış hızzı da oldukça yüksektir. Öte yandan, artık Mac ve Android işletim sistemine sahip cihazlar aracılığıyla da sunucuya erişim mümkündür. Derslerin işlendiği sunucuya, başvuru formunda belirtilen kullanıcı bilgileri yoluyla erişim sağlanabilecektir. Esasen bir sesli konferans yazılımı olan TeamTalk ; sesli olarak dersin takip edilmesi, yazılı ya da sesli olarak derse katılma, yüklenen dosyaları indirme ya da dosya upload etme, her ders için ayrı kanal oluşturma ve aynı anda birden fazla dersin işlenişi gibi faaliyetlerin gerçekleştirilmesine olanak sağlamasıyla, görme engelli bireyler için tam bir online eğitim platformu haline gelmektedir.
Aşağıda, TeamTalk yazılımının yükleme dosyalarına ve bazı sürümler için kullanım anlatımlarına yer verilmiştir.

TeamTalk yükleme dosyaları

Windows için TeamTalk yazılımı Mac işletim sistemi için TeamTalk yazılımı Android işletim sistemli cihazlar için TeamTalk yazılımı
iOS işletim sistemli cihazlar için TeamTalk yazılımı

TeamTalk kullanım anlatımları

Akdeniz üniversitesi Kütüphanesi Görme Engelliler Salonu Sorumlusu Sarper Arıkan tarafından gerçekleştirilen "Windows için TeamTalk5 hızlı başlangıç" konulu sesli anlatım dosyasını; Dünyayaseslen internet sitesi üzerinde dinlemek için tıklayın Bilgisayarınıza indirmek için tıklayın

Önemli: Windows işletim sistemli bilgisayarlarda, TeamTalk yazılımı yüklenirken "accesibility" seçeneğinin işaretlenmesi ve program kurulduğunda varsayılan dil İngilizce ise f4 tuşuna basılıp (Client/Preferences) açılan bölümden display sekmesine gelinerek ve sonrasında bir tab ilerlenerek Türkçe dilinin seçilmesi yeterlidir. Ayrıca bu bölümde bulunan genel sekmesinden, görünen ad, konuşma tuşunun belirlenmesi, bas konuş seçeneğinin işaretlenmesi ve "mikrofon açık" seçeneğinin işaretinin kaldırılması gibi ayarların yapılması gerekmektedir.
Program içerisindeki kanallar arasında oklar yardımıyla dolaşım sağlanabilir. Eğer oklarla dolaşım sağlandığında alt menüye sahip bir kanala rastlanırsa, sağ ok yardımıyla alt kanallar listelenebilir ve herhangi bir kanala giriş yapmak için ctrl+J tuş kombinasyonu kullanılabilir.
(Sesli ve yazılı tarifler, ekran okuyucu yazılımlara uygun olarak yapılmıştır.)