SİNCAN İLÇE SEÇİM KURULUNU ZİYARET ETTİK

Yerel seçimlere az bir süre kala görme engellilerin erişilebilir bir şekilde oy kullanabilmesi için temaslarda bulunan derneğimiz, Ankara Temsilciliği olarak Sincan İlçe Seçim Kuruluna geliştirilen oy şablonları hakkında bilgi almak için bir ziyaret gerçekleştirdi.
22 Mart 2024 tarihinde yapılan görüşmeye Ankara Temsilcimiz Oğuz Akkaya ve Mali Sekreter Demet Akkaya katıldı. Görüşmede oy şablonları ayrıntılı olarak incelendi. Yerel seçimlerde büyükşehir belediyesi dışında ayrıca ilçe belediyeleri ve belediye meclis üyelikleri için oy kullanılacağından, ilçeler arasında oy pusulalarında ve oy şablonlarında farklılıklar olabileceği öğrenildi. Büyükşehir belediye başkanlığı için hazırlanan şablonun ve pusulanın ise standart olduğu belirtildi.
Buna göre büyükşehir belediyesi için hazırlanan pusulada soldan sağa doğru YSK’nın belirlediği sıraya göre partilerin logolarının yer aldığı, en sağda altta yer alan iki logo ile yine sağda üst kısımda yer alan üç logonun ise bağımsız adaylara ait olduğu ifade edildi.
Oy pusulalarının şablonlara nasıl yerleştirileceğine ve şablonla nasıl oy kullanılacağına yönelik ses kaydını buradan dinleyebilirsiniz.

kategori: 
İlgili Alanlar: 
İlgili temsilcilik: