YGS-LYS Uzaktan Eğitim Projemiz Gönüllü Öğretmenlerini Arıyor

Eğitimde Görme Engelliler Derneği olarak; 1 yıl aradan sonra, 2011-2012 eğitim-öğretim döneminde başladığımız YGS-LYS Uzaktan Eğitim Projemizi, bu sene yeniden devam ettirmek için çalışmalara başlıyoruz. Bu doğrultuda, aramıza gönüllü öğretici olarak katılmak isteyen arkadaşlarımızı projemize davet ediyoruz!

ÖSYM tarafından yapılan açıklamaya göre, 2015 yılında düzenlenen Yükseköğretime Giriş Sınavı'na (YGS) 1.512 görme engelli aday katıldı. Derneğimizin edindiği verilere göre ise, 2014 yılında Lisans Yerleştirme Sınavı'na (LYS) katılan görme engelli aday sayısı 510. Örgün, açık ve uzaktan eğitim fakültelerinde ise Kasım 2014 dönemi verilerine göre 4975 görme engelli öğrenci bulunuyor.

Bilindiği üzere; birçok teknolojik gelişmeye rağmen, üniversite sınavlarına hazırlanan görme engelli öğrenciler, hazırlık sürecinde kaynak temini ve destek eğitim gibi hususlarda sorun yaşıyor. Projemiz ise, internet imkanına sahip olan ve üniversite sınavlarına hazırlanan görme engelli öğrencilerin derslerine katkıda bulunmak ve hazırlık sürecini kolaylaştırmak amacıyla düzenleniyor. YGS-LYS Projesi dahilinde, bugüne kadar yaklaşık 20 görme engelli öğrenci çeşitli üniversitelerin örgün ve açıköğretim fakültelerine yerleşti.

Dersler TeamTalk adlı sesli konferans yazılımı aracılığıyla, Akdeniz Üniversitesi sunucuları üzerinden, gönüllü öğretmenlerimizin desteğiyle gerçekleştiriliyor. Üstelik, bu yıldan itibaren dersler Mac ve Android işletim sistemine sahip cihazlar aracılığıyla da takip edilebilecek. Tamamen gönüllülük esasına göre yapılan bu çalışma için, önceki yıllarda olduğu gibi derslere katılan öğrencilerden ücret alınmayacak.

Bu yıl, daha önceki dönemlerde ders veren bazı gönüllü öğretici arkadaşlarımız aramızda olmayacak. Kendilerine projemize verdikleri değerli katkılardan dolayı teşekkür ederiz. Onlar olmasaydı, değerli vakitlerini harcamaktan kaçınsalardı, asla bu projeyi tekrar gerçekleştirme cesaretini kendimizde bulamazdık.
Gelinen noktada, YGS-LYS Uzaktan Eğitim Projesi, öğretici ekibinde taze kanlara gereksinim duyuyor ve öğretmen ekibine yeni arkadaşlar arıyor. Gönüllü öğretmen olarak projemize katılmak isteyen arkadaşlarımızda; ders verecekleri alana hakim bulunmak, üniversite öğrencisi, mezunu veya öğretmenlik mesleğini yapıyor olmak ve mümkün olduğunca sürekli katılım sağlamak özelliklerini arıyoruz. Olası teknik sorun ya da başka aksilikler nedeniyle derslerin aksamaması açısından her dersten tek öğretmen yerine birkaç öğretmenimizin olmasını arzu ediyoruz.
Siz de projemize gönüllü öğretici olarak dahil olmak isterseniz Gönüllü Öğretmen Başvuru Formu'nu doldurabilirsiniz. Ayrıca, bu duyuruyu çevrenizde ilgilenebileceğini düşündüğünüz kişilere ileterek projemize katkıda bulunabilirsiniz.
Projemizle ilgili detaylı bilgi için www.eged.org/universitehazirlik internet adresini ziyaret edebilirsiniz.

kategori: