“Biltevt2023: Uluslararası Engelsiz Bilişim 2023 Kongresi”ne Katıldık

“Biltevt2023: Uluslararası Engelsiz Bilişim 2023 Kongresi”, 20-22 Eylül tarihlerinde Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Anadolu Üniversitesi, Manisa Celal Bayar Üniversitesi iş birliği ve Türkiye Engelsiz Bilişim Platformu organizasyonuyla Eskişehir’de düzenlendi. On birincisi düzenlenen kongrede oturumlar yüz yüze ve çevrim içi olarak gerçekleştirildi. Kongrede Türkiye Engelsiz Bilişim Platformu yürütme ekibinde olan Eğitimde Görme Engelliler Derneği üyeleri de yer aldı.
Kongrenin ilk gününde gerçekleştirilen Engelsiz Bilişim 2023 Ödül Töreni’nde; Eğitimde Görme Engelliler Derneği'nin yürütücüsü olduğu, Empower Gelişen Pazar Vakfı'nın desteklediği Erişilebilir Matematik Kütüphanesi Projesi de Engelsiz Bilişim Eğitim kategorisinde ödüle layık görüldü. Ödülü dernek adına Matematik İçerik Uzmanı Seda Sevinç ile Proje Koordinatörü Oğuz Akkaya birlikte aldı. Ödülün verildiği video'yu izlemek için tıklayın.
Bu yıl düzenlenen kongrede farklı engel gruplarına yönelik çözümlerin konuşulduğu toplam 22 oturum düzenlendi. Söz konusu oturumlarda 10'u yurt dışı olmak üzere toplam 108 konuşmacı aktarımda bulundu. Ayrıca 32 uygulamaya dönük akademik bildiri sunuldu.
Kongrenin ana teması eğitim teknolojileri ve afetler olarak belirlendi.
Kongrenin ikinci ve üçüncü günlerinde farklı oturumlar düzenlendi.
Akademik Bildiriler oturımunda; Görme Engelliler Kütüphanesinde Fen İçeriklerinin Yeri başlığı ile Mehmet Gazi Aslan sunum yaptı.
Uluslararasılaşma Doğrultusunda Özel Gereksinimli Gruplar Açısından Eğitsel ve Yönetsel Çıktıların Değerlendirilmesi: Engelsiz Bilişim Yeterlilik Çerçeveleri oturumunda; Sivil Toplum Perspektifinden Engelsiz Bilişim ve Yeterlilik Çerçeveleri başlığı ile Emre Taşgın sunum yaptı.
Görme Engelliler ve Engelsiz Bilişim Çalışmaları oturumunda; Engelli Sivil Toplum Örgütlerinde Bilişimin Yeri başlığı ile Oğuzhan Al, Eğitim Kapsamında Yayınlanan Eğitim Uygulamalarının ve Web Sitelerinin Android Üzerinde Erişilebilir Olarak Kullanım Senaryoları başlığı ile Gökhan Çapanoğlu, Notalara Dokunmak başlığı ile Ali Caner Alpaslan sunum yaptılar.
Kongreye Eğitimde Görme Engelliler Derneği’ni temsilen Demet Akkaya, Kadir Ahıska, Mustafa Elçiçek ve Ümmü Seyrek de katıldı.

Fotoğraflar: 
EGED ekibinin yer aldığı toplu bir fotoğraf.
Fotoğrafta, bir sahnenin üzerinde üç kişi var. Solda, beyaz gömlek ve koyu renk pantolon giyen Yök Engelli öğrenci komisyonu sorumlusu Yahya hoca var. Orta kısımda, açık renk gömlek ve pantolon giyen uzun boylu Oğuz Akkaya var. Sağda ise, açık renk takım elbise giyen Seda Sevinç var. Yahya hoca Oğuz'a ödül verirken, Seda da onlara eşlik ediyor. Sahnenin arka planı koyu renkte ve sahnenin üzerinde bir logo ile "2023 Engelsiz Bilişim Kongresi  yazısı bulunuyor.
Fotoğrafta, bir konferans salonunda 5 kişi bir panelde oturuyor. Panelistlerin önünde dizüstü bilgisayarlar var ve arkalarında Türk bayrağı ile birlikte çeşitli logolar bulunan bir pano var. Panelistlerin arasında Emre TAŞGIN görünüyor.
Fotoğrafta, bir konferans salonunda 5 kişi var. Solda turuncu üst ve beyaz pantalon giyen modaratör, onun yanında siyah gömlek giyen Ali Caner ALPASLAN, yanında Engin YILMAZ, yeşil bir ceket giymiş Oğuzhan AL, en sağda da Gökhan ÇAPANOĞLU bulunuyor. Panelistler elinde sertifika tutuyorlar.