Erişilebilir Dijital Matematik Materyali Hazırlama Çalıştayı Düzenlendi

Görmeyenler için online matematik kütüphanesi oluşturmayı amaçlayan ve Eğitimde Görme Engelliler Derneği tarafından yürütülen Erişilebilir Dijital Matematik Kütüphanesi Projesi, Empower Gelişen Pazar Vakfı tarafından destekleniyor. Erişilebilir Dijital Matematik Kütüphanesi, Türkiye'de matematik öğrenmek ve öğretmek isteyen tüm görmeyen bireylerin erişilebilir matematik materyallerine dönük ihtiyaçlarına cevap verebilmeyi amaçlıyor.
Bu proje kapsamında; proje çıktılarını paylaşmak, sesli ve yazılı erişilebilir dijital matematik materyalleri oluşturma konusunda alan uzmanlarının görüşlerini almak amacıyla, 28 Aralık 2022 tarihinde matematik eğitimi ve görme engelliler teknolojileri alanlarından ilgi duyan kişilerin katılımıyla, Erişilebilir Dijital Matematik Materyali Hazırlama çalıştayı düzenlendi.
Çalıştayda; www.dijitalmatematik.org adresinden ulaşılabilen Erişilebilir Dijital Matematik Kütüphanesi, matematik öğretmenlerine ve öğretmen adaylarına yönelik, 4 videodan oluşan erişilebilir matematik dokümanı oluşturma video eğitim seti, okuyucular için hazırlanan sesli matematik okuma kuralları ve görme engelli öğrenciler için hazırlanan ekran okuyucuyla Wörd denklem aracı kullanılarak yazılan içeriklerin okuma klavuzu hakkında bilgi verildi. Çalıştaya katılan; akademisyen, öğretmen, öğretmen adayları ve alandan kişilerin yaptığı katkılarla çalıştay sona erdi.
Erişilebilir dijital matematik materyali hazırlama çalıştayını YouTube üzerinden izlemek için tıklayın.
Erişilebilir Dijital Matematik Materyali Hazırlama Eğitim Serisi oynatma listesine ulaşmak için tıklayın.
Erişilebilir Dijital Matematik Kütüphanesi Projesi hakkında detaylı bilgi için www.eged.org/dijitalmatematik adresini inceleyebilirsiniz.

İlgili Alanlar: 
Fotoğraflar: 
Zoom ekran görüntüsünde; katılımcıların ve sunu ekranı görünüyor. sunuda, Matematik okuma kuralları yazıyor.
Zoom ekran görüntüsünde; katılımcıların ve sunu ekranı görünüyor. sunuda, metin halinde matematik sorusunun okuma örneği görünüyor.
Zoom ekran görüntüsünde; katılımcıların ve sunu ekranı görünüyor. sunuda, denklem aracılığıyla yazılmış örnek görünüyor.