"Engelli Kadınların Eğitimsel Kazanımlarını Artırmada Etkili Faktörler" başlıklı 3. Akademide Engellilik Uzaktan Etkinliği görüntü kaydı

"Engelli Kadınların Eğitimsel Kazanımlarını Artırmada Etkili Faktörler" temasıyla 3. Akademide Engellilik başlıklı uzaktan etkinliğimiz, 21 mart 2022 tarihinde, Google Meet üzerinde gerçekleşti. Etkinliğe konuya ilgi duyan 30 kadar kişi katılım gösterdi.
“Akademide Engellilik” başlıklı uzaktan etkinlik serisinde engelliliğin farklı disiplinlerde yer alış biçimi üzerine konuşmaya devam ediyoruz. Bu ay Yalova Üniversitesi’nde görev yapan Dr. Öğretim Üyesi Fatma Kahraman Güloğlu’nu “Engelli Kadınların Eğitimsel Kazanımlarını Arttırmada Etkili Faktörler” başlıklı sunumuyla ağırlayacağız.
Bu çalışmayla engelli kız çocuklarının ve kadınların eğitime katılımında hangi faktörlerin etkili olduğu; hem çocuk hem engelli hem kadın kimliğinin kesişiminden ortaya çıkan dezavantajın, onların eğitimlerini ve dolayısıyla sonrasında istihdamlarını nasıl etkilediği üzerine konuşacağız. Böylece engelli kız çocuklarının ve kadınların eğitimde karşılaştıkları bariyerler daha da netleşecek ve ileriye dönük olarak bu bariyerleri aşmak için yapılması gerekenleri tartışacağız.
Etkinliği YouTube üzerinde izleyin