Almanya'da düzenlenen "Young Urban İnclusive Tours" Erasmus+ Projesi Öğrenme Toplantısına Katıldık

"Young Urban İnclusive Tours" Erasmus+ Projesi Öğrenme Toplantısına 18 - 22 Mart 2022 tarihlerinde Katıldık.
Almanya Körler Federasyonu işbirliğiyle 18-22 Mart 2022 tarihleri arasında Almanya'nın Berlin kentinde düzenlenen, ortağı olduğumuz projeye, dernek adına Ali Köse, Elif Kain, Mücahit İbrahim Öztürk, Ülkü Uğurlu ve Zeynep Barak katıldı.
Projenin etkinlikler bölümünde; yöresel ürünlerin satıldığı Hackescher Markt, Kadınların Protestosu Anıtı, Eski Yahudi Sinagoku, Eski Yahudi Mezarlığı, Yahudi Lisesi ve Yeni Sinagoku profesyonel tur rehberi eşliğinde ziyaret edip Berlin tarihindeki Yahudi etkisini gördük.
Ardından Otto Weidt Müzesinde, kör ve sağırların fırça üretmek için kullandıkları makineleri inceleyip diğer eserleri erişilebilir bir şekilde tanıdık. Bir sonraki hedefimiz, tarihi Berlin Duvarı'ydı. Bir buçuk kilometre uzunluğundaki Alanda yer alan farklı kalıntıları, profesyonel tur rehberi eşliğinde gerek dokkunsal gerekse betimlemeli olarak deneyimleme fırsatı bulduk. Tur rehberimiz, bizlere Berlin Duvarı'nın yıkılış sürecini anlattı.
Projenin son gününde ise Almanya Körler Federasyonu bizleri ofislerinde misafir edip proje hakkındaki değerlendirmelerimizi aldı. Belçika ve İtalya'yla birlikte süreç hakkındaki fikirlerimizi ileterek projeyi noktaladık.

Fotoğraflar: 
Rehber anlatım yaparken, Elif, Ali,  Zeynep, Ülkü, A4 kağıt boyutunda Braille haritalar ellerinde, yanlarında farklı ülkelerden katılımcılar daire şeklinde birlikte durup rehberin anlatımını dinlemekteler.
Müzede Elif ve Ali otururken, Ülkü ve Zeynep ayakta,  telefona benzeyen farklı dil seçenekleri bulunan sesli rehber sayesinde sergilenen materyallerin detaylarını  dinlerken görülmekte.
Dolaplar, kitaplıklar ve camın önünde çiçeklerin olduğu salonda, oldukça uzun oval kenarlara sahip masa etrafında, farklı ülkelerden kadın erkek katılımcılar yan yana otururken, bir kişi konuşulanları bilgisayarına not alırken görülmekte.