Proje hakkında

2011-2012 Eğitim-öğretim yılının ikinci döneminden itibaren başlattığımız YGS-LYS Uzaktan Eğitim Projemize kaldığımız yerden devam ediyoruz.

ÖSYM tarafından yapılan açıklamaya göre, 2015 yılında düzenlenen Yükseköğretime Giriş Sınavı'na (YGS) 1.512 görme engelli aday katıldı. Derneğimizin edindiği verilere göre ise, 2014 yılında Lisans Yerleştirme Sınavı'na (LYS) katılan görme engelli aday sayısı 510. Örgün, açık ve uzaktan eğitim fakültelerinde ise Kasım 2014 dönemi verilerine göre 4975 görme engelli öğrenci bulunuyor. Bilindiği üzere; birçok teknolojik gelişmeye rağmen, üniversite sınavlarına hazırlanan görme engelli öğrenciler, kaynak temini ve destek eğitim gibi hususlarda sorun yaşıyor. Projemiz ise, internet imkanına sahip olan ve üniversiteye hazırlanan görme engelli öğrencilerin derslerine katkıda bulunmak ve hazırlık sürecini kolaylaştırmak amacıyla düzenleniyor. YGS-LYS Projesi dahilinde, bugüne kadar yaklaşık 20 görme engelli öğrenci çeşitli üniversitelerin örgün ve açıköğretim fakültelerine yerleşti. Dersler TeamTalk adlı sesli konferans yazılımı aracılığıyla, Akdeniz Üniversitesi sunucuları üzerinden gerçekleştiriliyor. Tamamen gönüllülük esasına göre yapılan bu çalışma için derslere katılan öğrencilerden ücret alınmıyor.

Proje Hakkında:

Görme engelli öğrencilerin üniversiteye hazırlık sürecinin ne denli zor olduğunu, aynı yollardan geçen kişiler olarak bilmekteyiz. Bu bilinçle, ilk olarak 2011-2012 Eğitim-Öğretim yılının ikinci döneminde YGS ve LYS alanlarında başlattığımız uzaktan eğitim çalışmalarımızı önümüzdeki eğitim-öğretim yılında da sürdüreceğiz. Eğitimin desteklenmesi doğrultusundaki bu amacımızın gerçekleşebilmesi için lise öğrencisi veya mezun olup üniversiteye hazırlanan görme engelli üniversite adaylarını, Eğitimde Görme Engelliler Derneği olarak gerçekleştirdiğimiz bu çalışmaya bekliyoruz. Üniversite kazanma konusunda her türlü desteği değerlendirmek isteyen öğrencilerin, uzaktan eğitim çalışmalarını kesinlikle gözardı etmemelerini öneriyoruz.

Ders Kaynakları

Hemen hemen her dersten, YGS ve LYS müfredatını baştan sona okutacağımız proje kapsamında, son sınav sistemine göre hazırlanmış metin halinde ya da sesli deneme sınavlarıyla eğitim sürecini destekleyeceğiz. Yardımcı kaynaklar ve soru bankaları açısından, hem eldeki verileri değerlendireceğiz, hem de bunlara yenilerini eklemeye çabalayacağız. Kaynak çokluğunun değil, nitelikli kaynakların başarıyı artırdığını bildiğimizden, öğrencinin herhangi bir düzeltmede bulunmadan, alıp çözeceği tarzda kaynakları paylaşmayı uygun görüyoruz.

Gönüllü Öğretmen Olmak İstiyorum:

Geçmiş dönemlerde öğretici olarak projemize katkı veren bazı arkadaşlarımız bu yıl aramızda olmayacağından , öğretmen veya ilgili alanlardaki üniversite öğrencilerinden projemize ilgi bekliyoruz. Bu bağlamda tüm dersler için gönüllü ders verebilecek öğretmen arkadaşların bizimle iletişime geçmeleri, projenin istikrarlı bir biçimde işleyebilmesi açısından önem taşımaktadır. Olası teknik sorun ya da başka aksilikler nedeniyle derslerin aksamaması açısından her dersten tek öğretmen yerine birkaç öğretmenimizin olmasını arzu ediyoruz. Gönüllü öğretmen olarak projemize katılmak isteyen arkadaşlarımız Gönüllü Öğretmen Başvuru Formu'nudoldurarak bizimle irtibat kurabilirler.

Öğrenci Başvuruları

Projemizin vaz geçilmezi ve oluş sebebi kuşkusuz öğrencilerdir. Öğrencinin olmadığı bir eğitim-öğretim süreci düşünülemeyeceğine göre, bu noktada, sınava hazırlanıp da düzenlediğimiz online kurstan faydalanmak isteyen kişilerin Öğrenci Kayıt Formu'nudoldurmak suretiyle başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Proje hakkında son gelişmeler http://www.eged.org/universitehazirlik internet adresi üzerinden takip edilebilir.