2021 Engelsiz Bilişim Kongresi'ne katıldık

EGED olarak düzenleme ekibinde yer aldığımız 2021 Engelsiz Bilişim Kongresi, 2 - 4 Eylül 2021 tarihlerinde, Manisa'da gerçekleştirildi. EGED bu Kongreye, beş ulusal ve bir uluslararası olmak üzere toplam altı konuşmacı ile katıldı.
“Biltevt2021: Uluslararası Engelsiz Bilişim 2021 Kongresi”, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı işbirliği ile Manisa Celal Bayar Üniversitesi ev sahipliğinde 2-4 Eylül 2021’de Manisa’da düzenlendi. Sekretaryasını Türkiye Engelsiz Bilişim Platformu’nun yürüttüğü Kongrede oturumlar yüz yüze ve çevrimiçi şekilde gerçekleşti. Yüz yüze yapılan oturumlar platforma ait YouTube kanalında canlı olarak yayınlandı.
EGED Başkanı Emre Taşgın, 2021 Engelsiz Bilişim Ödülleri Jüri Üyeliği görevinde bulundu.
Üyesi bulunduğumuz VİEWS İnternational adlı uluslararası kuruluşun İtalya Delegesi olan Anna Rita de BONIS, EGED'in davetlisi olarak Kongreye katılırken programın 2. gününde “Accessible & Inclusive eLearning” başlıklı bildirisini sundu. Aynı gün düzenlenen "BİLGİYE ENGELSİZ ERİŞİM ÇALIŞMALARI" oturumunda ise EGED Başkanı Emre Taşgın, “COVİD-19 Sürecinde Dijital Dönüşümün Görme Engellilerin Bilgiye Erişimine Etkileri” başlıklı konuşmasını sundu. Bu sunuma ait video kaydı düzenlendikten sonra sitemiz üzerinden erişim bağlantısına yer verilecektir.
Kongrenin 3. günü ilk olarak düzenlenen "ENGELLİLERE YÖNELİK YAPAY ZEKA UYGULAMALARI" başlıklı oturumda, EGED Bilişim Komisyonu Üyesi İbrahim Elibal, “Kripto Sistemlerin Erişebilirliği ve Yapay Zeka” başlıklı bildirisini sundu.
"Uzaktan Eğitim ve Engelliler", aynı gün gerçekleşen ikinci oturumun başlığıydı. Bu oturumda EGED Öğretmenlik ve İstihdam Komisyonu üyemiz Gökhan Çapanoğlu “Görme Engelli Öğretmenlerin Uzaktan Eğitim Sürecinde Karşılaştığı Erişim Sorunları ve Çözüm Önerileri”, EGED Bilişim Komisyonu Sorumlusu Amine Ennur Aksoy “Salgın Sürecinde Engelli Öğrencilerin Uzaktan Eğitim Deneyimleri” ve EGED Uzaktan Eğitim Akademisi Yürütme Ekibi üyesi Oğuz Akkaya “Uzaktan Eğitim Akademisi: Dijital Etkileşim Yoluyla Görme Engellilerin YKS’ye Hazırlık Süreci” başlıklı bildirisini sundu.

kategori: 
İlgili Alanlar: