Çözüm Meydanı Radyo Programı Geçmiş Tarihli Yayınları

Çözüm Meydanı, her ayın 2. ve 4. haftalarının perşembe günleri 20.00-22.00 saatleri arasında, Eğitimde Görme Engelliler Radyosu'nda yayınlanan, Eğitimde Görme Engelliler Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri Bayram Şahin Aydın, Emre Taşgın ve Turgay Gümüş tarafından hazırlanıp sunulan, görme engelli bireylerin eğitimi, engelli hakları, engelli ayrımcılığı gibi alanlarda çözüm önerileri geliştirmeyi amaçlayan ve bu doğrultuda dinleyici ve konuklarıyla interaktif bir yayın sürdüren radyo programıdır. Amacımız, programı saatinde dinleyemeyen kişilerin programda bahsedilen konularla ilgili fikir sahibi olmalarını sağlamaktır. Bu sayfada Çözüm Meydanı adlı radyo programının geçmiş tarihli kayıtlarına ulaşabilirsiniz.

27 Mart 2014

Konuk: Gökhan Çapanoğlu, Hasan Akif Sayın, Sadriye Görece
Konu: YGS sonrasında görme engelli öğrencilerin değerlendirmeleri ve ÖSYM'nin adaylara yaşattığı mağduriyetler ele alındı.
Sunucular: Emre Taşgın, Turgay Gümüş
27 Mart 2014 Tarihli Çözüm Meydanı Program Kaydını İndirmek İçin Tıklayın

13 Mart 2014

Konuk: Mustafa Karaca, Ümit Erdem Yiğitoğlu
Konu: Mustafa Karaca ile engelli öğretmen atama sürecinde derneğimizin üstlendiği rol ve sonuç, Erdem Yiğitoğlu ile English Practice projemizle ilgili gelişmeler ele alındı.
Sunucular: Turgay Gümüş, Bayram Şahin Aydın, Emre Taşgın
13 Mart 2014 Tarihli Çözüm Meydanı Program Kaydını İndirmek İçin Tıklayın

13 Şubat 2014

Konuk: Oğuzhan Gürel, Görme Engelliler Sınıf Öğretmeni
Konu: Görme engelli öğrencilerin öğrenim gördüğü ortaokulların kapatılmasının gündemde olduğu bir dönemde, körler okulları ve kaynaştırma eğitim konuları ayrı ayrı değerlenedirilmek ve aralarında karşılaştırma yapılmak suretiyle ele alınmıştır. Körler okullarının dünü, bugünü ve yarını üzerinde durulmuş; kaynaştırma eğitimin geldiği noktadan bahsedilmiş ve görme engelliler ortaokullarının kısa vadede kapanmasının yol açacağı sonuçlara değinilmiştir.
Sunucular: Bayram Şahin Aydın, Turgay Gümüş, Emre Taşgın
13 Şubat 2014 Tarihli Çözüm Meydanı Programımızı İndirmek İçin Tıklayın

30 Ocak 2014

Konuk: Ali Öztürk
Konu: Boğaziçi Üniversitesi'nde Türk Dili ve Edebiyatı bölümünü bitiren ve İstanbul Üniversitesi'nde aynı alanda yükseklisans öğrenimine devam eden Ali Öztürk ile Osmanlı Türkçesi dersinin görme engelliler tarafından nasıl alınabileceği üzerine konuştuk. Kendisi konuyla ilgili yaptığı çalışmalardan ve yazarları arasında yer aldığı makaleden bahsetti.
Sunucular: Emre Taşgın, Turgay Gümüş
30 Ocak 2014 Tarihli Çözüm Meydanı Programını İndirmek İçin Tıklayın

26 Aralık 2013

Konuklar: Pınar Göcen, Aykut Aktürk
Konu: 2013 Yılının son programında, Pınar Göcen ile İzmir'de yapılacak kahvaltı etkinliği hakkında bilgi aldık. Daha sonra 2013 yılında engelliler gündemini ilgilendiren konulara değindik. Programın sonunda Aykut Aktürk Engelsiz Alanya projesinden bahsetti.
Sunucular: Turgay GÜMÜŞ, Emre TAŞGIN
26 Aralık 2013 Tarihli Çözüm Meydanı Programımızı İndirmek İçin Tıklayın

12 Aralık 2013

Konuk: Gökhan Çapanoğlu
Konu: Bu yayında Gökhan Çapanoğlu'ndan Eğitimde Görme Engelliler Derneği tarafından düzenlenen YGS-LYS Uzaktan Eğitim Projesi hakkında bilgi alındı. Daha sonra yine derneğimiz tarafından geliştirilen Gönüllü Ağı Projesi hakkında bilgi verildi. Son bölümde ise avukatlık ruhsat töreni için İstanbulda bulunmaması sebebiyle yayına telefon aracılığıyla bağlanan Bayram Şahin Aydın ile Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü'nün personel alım ilanı hakkında konuştuk.
Sunucular: Turgay Gümüş, Emre Taşgın
12 Aralık 2013 Tarihli Çözüm Meydanı Programını İndirmek İçin Tıklayın

28 Kasım 2013

Konuk: Yaşar Mutlu
Konu: Yeni yayın dönemimizin ilk programında derneğimizin yaz aylarında gerçekleştirdiği faaliyetlere değinildi. Daha sonra Kitapsevenler sitesinin mimarı Yaşar Mutlu ile sitenin geçmişi ve bugünü hakkında konuştuk.
Sunucular: Bayram Şahin Aydın, Emre Taşgın, Turgay Gümüş
28 Kasım 2013 Tarihli Çözüm Meydanı Programını İndirmek İçin Tıklayın

16 Haziran 2013

Konuklar: Claire Özel, Selma Zengin, Emre Taşgın
Konu: Platformumuzun kuruluşunun 4. yılına özel gerçekleştirilen programımızda, Almanya'da Avrupa Körler Birliği tarafından, görme engelli bireylerin eğitimi, istihdamı ve karar mekanizmalarına katılımını geliştirmeyi amaçlayan seminerin yansımaları ve elde edilen bilgilerin ülkemizde uygulanış biçimi üzerine bir sohbet.
Sunucular: Turgay Gümüş, Gökhan Çapanoğlu
16 Haziran 2013 Tarihli Çözüm Meydanı Programını İndirmek İçin Tıklayın

28 Mayıs 2013

Konuklar: Pınar Göcen, Gökhan Çapanoğlu, Mert Karagüzel, Dilek Karaca
Konu: İlk olarak İzmir'de gerçekleştirilen EGED Gençlik ve Bahar Şenliği Etkinliği hakkında İzmir temsilcimiz Pınar Göcen'den bilgi alınmış, ardından diğer konuklarımızla eğitim fakültelerinin gelecek yıl öğrenci alımını durdurduğu haberleri değerlendirilmiş, bu durumun ülkemizde görme engelli kişilere etkileri tartışılmıştır.
Sunucular: Emre Taşgın, Turgay Gümüş
28 Mayıs 2013 Tarihli Çözüm Meydanı Yayınını İndirmek İçin Tıklayın

14 Mayıs 2013

Konuk: Engin Yılmaz, Engelsiz Erişim Derneği Genel Sekreteri
Konu: 10 Mayıs tarihinde derneğimiz tarafından ÖSYM'nin engelli bireylere yönelik ayrımcı tutumuna karşı düzenlenen basın açıklamasının yankıları, Engelsiz Erişim Derneği tarafından düzenlenen Selen Özel Bilgi Yarışması ve Engelsiz ATM imza kampanyaları hakkında bilgilendirme.
Sunucular: Emre Taşgın, Bayram Şahin Aydın, Turgay Gümüş
14 Mayıs 2013 Tarihli Çözüm Meydanı Yayınını İndirmek İçin Tıklayın

30 Nisan 2013

Konuk: Mehmet Üneş, Kastamonu Üniversitesi Görme Engelli Kütüphaneleri Ortak Platformu Sorumlusu
Konu: Kastamonu Üniversitesi ve Akdeniz Üniversitesi tarafından metin kitapların paylaşımı üzerine geliştirilmiş elektronik kütüphane hakkında tanıtım
Sunucular: Bayram Şahin Aydın, Emre Taşgın, Turgay Gümüş
30 Nisan 2013 Tarihli Çözüm Meydanı Yayınını İndirmek İçin Tıklayın

16 Nisan 2013

Konuk: Recep Aydeniz, Sevda Yılmaz, Engin Yılmaz, Mehmet Şahin Bülbül
Konu: İlk olarak ÖSYM'nin düzenlemiş olduğu sınavlarda görme engelli bireylerin yaşadığı mağduriyetlere karşı yapılması gerekenler üzerinde durulmuş, sonrasında Mehmet Şahin Bülbül ile ülkemizde ve dünyada görme engelli bireylerin fizik öğrenimi ve 23 Nisan tarihinde düzenlenecek Engelsiz Fizik Çalıştayı hakkında röportaj yapılmıştır.
Sunucular: Turgay Gümüş, Bayram Şahin Aydın, Emre Taşgın
16 Nisan 2013 Tarihli Çözüm Meydanı Yayınını İndirmek İçin Tıklayın